Czujnik gazu dla twojego bezpieczeństwa

Czujnik gazu

Gaz w naszych mieszkaniach i domach jest jednym z bardziej niebezpiecznych źródeł ciepła lub sposobów na przygotowanie posiłku. Niestety wciąż wielu z nas nie ma dla niego alternatywy, co sprawia, że konieczne jest stosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, aby nie nastąpił żaden przykry wypadek.

Kiedy warto zdecydować się na czujnik gazu ziemnego?

Gaz, który służy do przygotowywania posiłków lub do ogrzewania budynku, zawsze pociąga za sobą pewne niebezpieczeństwo. Wystarczy nawet drobna nieszczelność albo chwila zapomnienia, aby jego nagromadzenie doprowadziło do poważnego wypadku. Dlatego też najogólniej rzecz ujmując, warto zdecydować się na instalację czujnika praktycznie zawsze, gdy tylko znajduje się u nas urządzenie zasilane gazem.

Jednak istnieją szczególne sytuacje, które sprawiają, że na czujnik gazu powinniśmy zdecydować się jeszcze szybciej. Do takich sytuacji należy na przykład moment, w którym osoba starsza pozostaje samotnie w domu przez dłuższy czas. Jeśli doskwierają jej problemy z pamięcią, nietrudno o wypadek, gdyby zapomniała zakręcić kurek z gazem. W takiej sytuacji lepiej jest zaopatrzyć ją w czuły wskaźnik, który włączy alarm, gdy tylko stężenie gazu niebezpiecznie wzrośnie w powietrzu.

Kolejna podobna sytuacja to wówczas, gdy w domu znajdują się dzieci. Z łatwością mogą pogrążyć się w zabawie lub innych zajęciach, zapominając o tak istotnej sprawie jak gaz. Również w tym przypadku czujnik włączający alarm będzie dla nich ratunkiem przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Jednak nie tylko bezpośredni wpływ osób w naszym otoczeniu może sprawić, że pojawi się niebezpieczeństwo wybuchu. Coraz więcej pojazdów również zasilanych jest gazem (LPG), a jego ulatnianie się na przykład w podziemnym garażu byłoby niebezpieczne. W związku z tym to kolejne miejsce, w którym warto zadbać o odpowiedni czujnik.

Czujniki czadu

Nie tylko czujniki gazu są ważnym elementem zabezpieczającym nasze otoczenie, a co za tym idzie również zdrowie i życie. W wielu miejscach, w których ogrzewanie następuje za pomocą węgla lub drewna, należy sięgnąć po czujniki czadu. Mogą one ochronić przed niepożądanym wydzielaniem się czadu w pomieszczeniach, a tym samym zabezpieczą przed śmiertelnym zatruciem.

Praktycznie wszystkie czujniki działają w ten sam sposób: kiedy pojawia się za duże stężenie szkodliwego gazu w powietrzu, wywołują alarm dźwiękowy (a czasem również świetlny). Dzięki temu informują osoby znajdujące się w pobliżu o zaistniałej sytuacji. W najnowszych rozwiązaniach, na przykład w inteligentnych domach, mogą także wysyłać powiadomienia do odpowiednich służb ratunkowych.