Czy warto zdecydować się na pakiet prowadzenia ciąży?

prowadzenie ciąży

Ciąża to czas, gdy profesjonalna i kompleksowa opieka medyczna jest szczególnie ważna. W tym szczególnym okresie należy odbyć min. 9 wizyt ginekologicznych i wykonać liczne badania, przypisane poszczególnym etapom ciąży.

Niekiedy zdarza się, że zarówno konsultacji, jak i badań musi być więcej – np. ze względu na wykryte nieprawidłowości lub pogorszone samopoczucie. Prywatne wizyty ginekologiczne są kosztowne, a Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje jedynie bardzo ograniczony zakres świadczeń dla kobiet w ciąży. Nic dziwnego, że pakiety prowadzenia ciąży cieszą się coraz większą popularnością. Dziś przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu.

Czym jest pakiet prowadzenia ciąży?

Pakiety prowadzenia ciąży oferowane przez placówki medyczne i ubezpieczycieli są niezwykle różnorodne. Zazwyczaj obejmują określoną liczbę konsultacji ginekologicznych oraz badań prenatalnych. W ramach pakietu można też niekiedy liczyć na opiekę położnej bądź pielęgniarki. Zazwyczaj pakiet można wykupić w dowolnym miesiącu ciąży bądź też wybrać pakiet obejmujący opiekę medyczną w czasie I, II lub III trymestru ciąży. Wybór pakietu ciążowego ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to zazwyczaj rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne finansowo niż zakup wizyt i badań osobno. Ponadto pakiet prowadzenia ciąży zapewnia kobiecie kompleksową opiekę w jednym miejscu i tym samym – większe poczucie bezpieczeństwa.

Jak wybrać odpowiedni pakiet prowadzenia ciąży?

Wybierając pakiet należy wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników niż cena. Niektóre z nich są prozaiczne, np. odległość placówki medycznej od miejsca zamieszkania. Inne są związane z zakresem oferowanych usług. Przede wszystkim dobry pakiet musi obejmować wszystkie badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jest to absolutne minimum pakietu ciążowego. Warto też sprawdzić, czy pakiet obejmuje zarówno okres ciąży, jak i połogu, który niekiedy bywa dla kobiety równie trudny i wymagający jak czas ciąży. Przykładowo w pakiecie warszawskiej kliniki Babka Medica oprócz bogatej oferty badań i konsultacji ginekologicznych, znalazły się także konsultacje z fizjoterapeutą i doradcą laktacyjnym w czasie ciąży i połogu. Klinika słynie z nowoczesnego sprzętu i świetnej kadry medycznej, dlatego jest to jeden z najbardziej polecanych pakietów prowadzenia ciąży na rynku.