Czym kierować się przy zakupie akcji?

zakup akcji

Liczba spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie osiągnęła 420 podmiotów z różnych branż (stan na czerwiec 2022 roku). Oczywiste jest, że nie każda z nich przyniesie inwestorom zyski. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwintesencją inwestowania i omówimy proces decyzyjny w inwestycjach giełdowych. Jak wybrać te najlepsze spośród tak wielu opcji? Co zrobić, aby ograniczyć ryzyko strat i zwiększyć swoje szanse selekcji dobrze rokujących spółek?

Na czym polega analiza spółek giełdowych?

Powiedzmy sobie wprost – jednoznaczna odpowiedź na postawione powyżej pytania nie istnieje. Nie ma magicznej formuły na zyski, która jednocześnie gwarantuje uniknięcie strat. Nawet najlepszym inwestorom zdarzają się kosztowne pomyłki, które jednak nie powodują u nich tzw. spalenia konta. Potrafią oni bowiem właściwie kalkulować ryzyko i dywersyfikować swoje portfele, unikając wkładania wszystkich jajek do tego samego koszyka. Nawet jeśli entuzjastycznie podchodzimy do naszych prognoz, zawsze warto nabywać różnorodne mechanizmy. Spadki cen akcji jednej firmy zostaną wówczas zrekompensowane innymi aktywami inwestycyjnymi, które pozostają w odwrotnej korelacji do akcji.

Analiza spółek giełdowych przyjmuje dwie podstawowe formy, chętnie wykorzystywane przez inwestorów indywidualnych. Mowa tutaj o analizie fundamentalnej i technicznej, posiadających swoich zagorzałych zwolenników. Jak to w życiu bywa, klucz do sukcesu pozostaje ulokowany gdzieś pośrodku, zatem warto zapoznać się z obiema metodami i korzystać z dorobku każdej z tych analiz.

Analiza techniczna skupia się na śledzeniu wykresów cenowych. Przyjmuje kilka założeń dotyczących funkcjonowania rynku i zachowań inwestorów, którym trudno odmówić logiki. Już krótkie spojrzenie na długoterminowe wykresy cen akcji pozwala stwierdzić, że trendy cenowe często się powtarzają. Propagatorzy analizy technicznej poszukują prawidłowości w wykresach historycznych, a wnioski starają się przełożyć na przyszłe zachowania cen. Oprócz wyceny spółek na wykresach ważnym elementem wpływającym na decyzje jest również wielkość obrotów w danym przedziale czasowym (tzw. wolumen). Śledzenie wolumenu pozwala odgadnąć zachowania największych graczy rynkowych, dysponujących potężną bazą analityczną. Kopiowanie ich działań zwiększa szanse na giełdowy sukces.

Niejako w opozycji do analizy technicznej stoi analiza fundamentalna, którą dąży do oceny realnej wartości notowanych spółek i zestawieniu jej z aktualnymi cenami akcji. Nie wdając się w szczegóły, fundamentalna analiza spółek giełdowych może być sprowadzona do kilku najważniejszych elementów: wyceny akcji za pomocą różnych modeli, oceny sytuacji finansowej spółki, analizy makroekonomicznej i analizy sektorowej. Poznanie jakości prowadzenia danego biznesu i jego sytuacji rynkowej skutkuje oceną potencjału do wzrostu akcji w przyszłości.

Gdzie szukać wiedzy o inwestowaniu?

Prawidłowa analiza spółek giełdowych to niezbędny warunek do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych, od których zależy stan naszego portfela. Aby przeprowadzić analizę na własną rękę, musimy wyposażyć się w wiedzę. Najlepiej zdobywać ją na niezależnych serwisach informacyjnych, oferujących kompletne kursy giełdowe i inwestycyjne e-booki, gdzie w przystępny sposób zostały podane najważniejsze informacje. Do takich serwisów należy strona https://notowaniagpw.pl/. Znajdziesz tam kompendium wiedzy o współczesnym inwestowaniu, która pozwoli dobierać akcje z potencjałem wzrostowym i księgować coraz większe zyski.