Dlaczego radykalne diety są złe?

radykalne odżywianie

Pragnienie szybkiego zrzucenia kilku zbędnych kilogramów sprawia, że nadal wiele osób decyduje się na drastyczne diety. Ze względu na to, że są ona pełne wyrzeczeń i opierają się na niskiej kaloryczności, wydają się najlepszym sposobem na schudnięcie. W rzeczywistości jednak niskokaloryczna dieta może mieć bardzo szkodliwe skutki dla zdrowia. Dlaczego diety radykalne nie są dobrym sposobem na schudnięcie? Wyjaśniamy.

Drastyczna dieta i jej wpływ na organizm

Radykalna dieta charakteryzuje się bardzo niską kalorycznością, która często  nie jest wystarczająca dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka. Mało tego jadłospis, który składa się z niewielkiej ilości produktów spożywczych, może zatem doprowadzić do niedoboru podstawowych składników odżywczych.

Jednym ze skutków drastycznej diety może być niedobór żelaza i witaminy B12, prowadzący bezpośrednio do anemii. Objawia się ona ciągłym zmęczeniem, osłabieniem i problemami z koncentracją. Niedokrwistość w niektórych przypadkach jest nawet przyczyną omdleń lub utraty przytomności.

Oczywiście dieta niskokaloryczna powoduje szybką utratę kilogramów, jednak nie jest to tkanka tłuszczowa, a wyłącznie ubytek wody z tkanki mięśniowej. W rezultacie spożywanie za małej liczby kalorii predysponuje do odwodnienia organizmu objawiającego się silnymi, nawracającymi bólami głowy. Co więcej, skrajne odwodnienie może zagrażać życiu.

Niedostarczanie przez pożywienie odpowiedniej ilości składników odżywczych wpływa także na rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Jakie będą tego skutki? Problemy z miesiączką, przesuszona skóra, trądzik, kruche i łamliwe paznokcie oraz matowe, wypadające włosy.

Jak radykalna dieta oddziałuje na psychikę?

Restrykcyjne odchudzanie nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia psychicznego i samopoczucia. Przede wszystkim powoduje ono zmęczenie i ogólne osłabienie. Tracimy motywację do wykonywania codziennych czynności i mamy o wiele mniej energii. Czujemy się senni i odczuwamy zawroty głowy.

Dietetycy z portalu Poprawianie Odżywiania wskazują również na to, że jadłospis ubogi w pełnowartościowe produkty nie dostarcza do organizmu właściwej ilości substancji odpowiadających za funkcje poznawcze. Sprawia to, że znacznie trudniej będzie nam się skoncentrować i skupić. Oprócz tego zaczną pojawiać się problemy z zapamiętywaniem. 

Dietetycy Piotr Rutkowski i Aleksandra Luba-Stępińska wskazują też, że przez stosowanie restrykcyjnej diety tracimy jedną z największych przyjemności w życiu – przyjemność jedzenia. A ona jest przecież niezbędna dla zachowania naszej równowagi psychicznej. 

Dlatego też drastycznym dietom często towarzyszą również ciągłe zmiany i wahania nastrojów. Złe samopoczucie, gniew i irytacja. W związku z tym osoby stosujące radykalne jadłospisy ograniczają kontakty z bliskimi, izolują się od otoczenia i zaczynają skupiać się wyłącznie na nieprawidłowym procesie odchudzania.

Nawarstwione problemy z psychiką często prowadzą też do zajadania emocji, co z kolei na pewno nie sprzyja zdrowemu odchudzaniu.