Dlaczego ruchy ekologiczne w Polsce są potrzebne?

ruchy ekologiczne w Polsce

Konsumpcyjny styl życia nauczył nas, że rzeczy nie tylko łatwo jest wymieniać, ale nawet korzystne jest to robić. Co roku nowy telefon, co trzy lata nowy samochód i tak dalej – to niemal norma w każdej dziedzinie życia. Wymienić na nową nie da się jednak naszej planety, którą m.in. taki konsumpcjonizm zabija.

Bez ekologii nie będzie przyszłości

Dewastacja środowiska naturalnego to problem, który dotyczy całej planety. W sierpniu 2022 roku pojawiła się informacja, że nigdzie na świecie woda deszczowa nie jest już zdatna do picia – nawet w takich miejscach, jak Antarktyka, gdzie działalność człowieka nie jest tak dotkliwa. To obrazuje skalę zniszczeń, których my, jako gatunek ludzki, dokonaliśmy.

Problemy, z którymi boryka się Ziemia to kwaśne deszcze, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, prowadząca do globalnego ocieplenia czy dziura ozonowa, przez którą dociera do nas więcej szkodliwego promieniowania UV.

Zapotrzebowanie na ruchy ekologiczne

Najważniejszy powód, dla którego tak ważne są ruchy ekologiczne w Polsce, to fakt, że degradacja środowiska naturalnego jest bezpośrednim następstwem działań człowieka. Jesteśmy więc zobowiązani, by postępujące zniszczenia zatrzymać, a tam, gdzie się da, naprawić.

Powinno nam na tym szczególnie zależeć, gdyż Polska regularnie zajmuje najwyższe miejsca w Major Cities Ranking Air Quality Index (AQI) – rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. 12 stycznia 2022 roku Wrocław znajdował się na czwartym miejscu, a Poznań na szóstym. Kraków natomiast zajął niechlubną pierwszą pozycję w grudniu 2021. Już sam fakt regularnej obecności na tej liście (pomiędzy miastami Indii, Chin, Pakistanu, Bangladeszu, Kirgistanu czy Wietnamu) oznacza, że potrzebujemy zdecydowanych działań.

Aktywizm ekologiczny dla każdego

Aktywizm ekologiczny jest więc niezbędny – za jego sprawą każdy może przyczynić się do lepszego jutra. Do tego rodzaju działań może włączyć się każdy Polak, nawet jeżeli niechętnie chodzi na protesty czy nie jest w stanie w inny sposób wywierać nacisków na polityków i korporacje. Właściwe zachowania można praktykować samemu, wprowadzając zmiany do własnego stylu życia. Gdyby każdy z nas podjął proekologiczne działania, wspólnie moglibyśmy zdziałać wiele.

O naszej planecie musimy myśleć także przy urnach wyborczych, aby wybrać polityków, którym na niej zależy. Doskonałym przykładem jest chociażby Łukasz Rydzik. Założył on EkoWiosnę –  część partii Wiosna –  która odpowiadała za działania w zakresie ochrony środowiska, jest także działaczem ruchu Strajk dla Ziemi Warszawa, z którym organizował wiele akcji protestacyjnych na rzecz klimatu. Warto o tym pamiętać, bo choć w kwestii ekologii wiele możemy zrobić sami, bez odpowiednich polityków nie osiągniemy wymaganego rezultatu.