Franczyza krok po kroku – jak założyć i jakie usługi wybrać do swojego biznesu?

franczyza

Franczyza jest jednym z popularniejszych sposobów na to, żeby rozpocząć własną działalność. Najczęściej decydują się na nią początkujący przedsiębiorcy, ale także ci, którzy mają doświadczenie i chcą poszerzyć swoje pole działania. Franczyza ma wiele zalet, które przemawiają za tym, żeby zdecydować się właśnie na to rozwiązanie.

Czym jest franczyza?

Franczyza jest metodą dystrybucji nie tylko usług, ale także produktów. Osoba decydująca się na nią może korzystać z takich informacji, jak znak towarowy, nazwa oraz system biznesowy firmy. Ten sposób prowadzenia działalności wymaga także od przedsiębiorcy spełnienia pewnych obowiązków względem franczyzodawcy.

Jest to najczęściej konieczność uiszczenia opłaty za prawo do prowadzenia działalności pod konkretną marką, a także korzystania z ich systemu biznesowego, nazywanego także często know-how. Cała praktyka tworzenia, a także dystrybucji marki i całego systemu jest nazywana franchisingiem.

Jak założyć franczyzę? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Franczyza jest sposobem na to, żeby założyć firmę w oparciu o markę z ugruntowaną pozycją na rynku i wdrożonym modelem biznesowym. Jednak aby rozpocząć działalność, trzeba najpierw spełnić kilka warunków.

Na samym początku trzeba zapłacić za prowadzenie franczyzy. Jest to najczęściej określane jako wkład własny. Jego wysokość jest zależna od stawek, jakie proponuje franczyzodawca, a także od rodzaju branży, w której jest prowadzony biznes.

Kolejnym etapem jest znalezienie sprzętu oraz dobrego źródła zaopatrzenia. Tutaj można zazwyczaj liczyć na dużą pomoc franczyzodawcy oraz na jego sugestie odnośnie rodzaju wyposażenia, a także dostawców towaru. W niektórych przypadkach można nawet otrzymać dofinansowanie lub całkowitą rekompensatę kosztów na zakup asortymentu.

Bardzo ważny aspekt to także wybranie nieruchomości. Franczyzodawcy udzielają najczęściej rekomendacji odnośnie miejsca, w którym powinien znajdować się lokal. Wielu franczyzodawców pomaga także w optymalnym dostosowaniu wystroju wnętrza, a także dobrania większości sprzętu, który będzie wykorzystywany do świadczenia usług lub handlu.

Jakie usługi wybrać do prowadzonego biznesu?

W przypadku franczyzy, ale także każdego innego rodzaju biznesu, bardzo ważne jest to, żeby odpowiednio chronić swoje dane wrażliwe, zgodnie z ustawą o RODO.

Informacje dotyczące transakcji, klientów, kart płatniczych, a także pracowników muszą być odpowiednio chronione, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi, takiej jak centrum przetwarzania danych.

Centrum przetwarzania danych, czyli Data Center, jest miejscem, w którym znajdują się serwery, a także specjalistyczna infrastruktura IT chroniona przez zaawansowane technologie. To tutaj, w bezpiecznym środowisku sieciowym, przechowywane są dane firmowe, do których dostęp mają wyłącznie uprawnione do tego osoby. Profesjonalne Data Center zapewnia regularny backup danych i pełną ochronę przed cyberzagrożeniami, a w przypadku awarii – gwarantuje dostęp do niezainfekowanych zasobów, bez konieczności przerwy w działalności firmy.

Centrum przetwarzania danych – jakiego dostawcę usług wybrać?

Wśród usługodawców, którzy mają w swojej ofercie opcję skorzystania z rozwiązań Data Center, znajdują się m.in. Comarch i INEA. W pierwszym przypadku klient ma gwarancję bezpieczeństwa danych, a także zwiększania wydajności systemów i aplikacji, które są uruchamiane w chmurze.

Jeżeli chodzi o INEA, dostawca ten korzysta z Data Center w znakomitej lokalizacji, blisko Poznania – w Wysogotowie. Nad Data Center INEA prowadzony jest całodobowy nadzór w formacie 24/7/365. Dostawca oferuje takie rozwiązania, jak na przykład pełna redundancja zasilania, klimatyzacji czy złącz dostępowych, a także układ zabudowy w technologii zimnego korytarza. Usługi dostępne w ramach INEA Data Center są w pełni skalowalne i można je dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa. W ramach centrum przetwarzania danych firma może skorzystać z bezpiecznej chmury firmowej, regularnie wykonywanego backupu danych, kolokacji serwerów oraz usługi hybrydowej – backupu w chmurze i rozwiązania dla klientów Veeam® – Backup Cloud Connect.