Kiedy i po co wykonuje się ozonowanie wody?

ozonowanie wody

Ozonowanie jest jednym z procesów, które można wykorzystać do oczyszczenia wody ze znajdujących się w niej zabrudzeń organicznych, takich jak grzyby i mikroorganizmy chorobotwórcze. W przeciwieństwie do wielu innych metod z wykorzystaniem substancji chemicznych jest to metoda znacznie bezpieczniejsza oraz lepsza dla późniejszych użytkowników oczyszczonej wody.

Ozonowanie wody basenowej

Coraz częściej baseny wykorzystują metodę ozonowania w celu oczyszczenia wody ze znajdujących się w niej zabrudzeń, które dostają się z powietrza oraz ciał wchodzących do niej pływaków. Przez wiele lat najpopularniejszą metodą było chlorowanie, które wykorzystywało silne bakteriobójcze działanie preparatów chemicznych. Jednakże był to miecz obusieczny. Z jednej strony rzeczywiście wody była wolna od wielu zanieczyszczeń organicznych. Z drugiej jednak znajdujący się w niej chlor prowadził do podrażnienia skóry oraz oczu, a u wielu osób prowadził do wystąpienia reakcji alergicznej.

Dlatego preparaty chemiczne zaczęły być zastępowane przez generatory ozonu do basenów. W ten sposób rozwiązano wiele problemów. Przede wszystkim ozon jest równie skuteczny, jak chlor w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń organicznych. Jednakże w przeciwieństwie do niego ma charakterystycznego drażniącego zapachu. Zamiast tego ozon kojarzony jest z uczuciem świeżość. Naturalnie najczęściej można go poczuć po burzy, kiedy unosi się w powietrzu w podwyższonym stężeniu.

Ozon jest też przyjazny dla alergików i nie prowadzi do wystąpienia podrażnień, nawet wśród osób szczególnie na nie narażonych (jak np. u dzieci).

Dystrybucją generatorów ozonu do basenów zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak Firma Handlowo-Usługowa BITOM z Siemianowic Śląskich.

Stosowanie generatorów ozonu do basenów domowych

Baseny domowe również wymagają odpowiedniego standardu higienicznego, który pozwoli nie tylko utrzymać je w czystości, ale również uchroni potencjalnych użytkowników przed chorobami skóry i infekcjami. Generatory ozonu do basenów istnieją w wielu wariantach i mogą być dostosowane do zbiorników o różnej pojemności. Dlatego istnieje możliwość zakupu odpowiedniego ozonatora, który będzie skutecznie oczyszczał wodę w basenach domowych.

Choć jednostkowy zakup preparatów chemicznych jest niższy niż zakup ozonatora, to należy pamiętać, że w perspektywie czasu to właśnie ozonatory są tańsze, ponieważ koszty ich eksploatacji pozwalają na zwrot inwestycji w ciągu kilkunastu miesięcy (zależnie od częstotliwości użytkowania).