Jak dbać o automaty vendingowe? Serwis i konserwacja

automaty vendingowe

Automaty vendingowe, inaczej nazywane również automatami samosprzedającymi to doskonały pomysł na dodatkowy zarobek dla właścicieli sklepów, galerii czy organizatorów imprez masowych. Dobrze sprawdzają się także w szkołach, na uczelniach oraz w miejscach pracy. Dowiedz się, jak dbać o automaty vendingowe w zakresie ich serwisu oraz konserwacji.

Jak dbać o automat na co dzień?

Jak wiadomo, Klienci o wiele chętniej wybierają rzeczy, które są estetycznie zapakowane, atrakcyjne i znajdują się w czystej, ładnej przestrzeni. Konieczne jest częste czyszczenie automatu i kontrolowanie jego stanu. Ponieważ maszyna jest pozostawiona właściwie bez nadzoru w najróżniejszych miejscach, może zostać uszkodzona przez wandali. Niesprawny automat to taki, który nie przynosi zysków. Jeśli Twoja maszyna ulegnie uszkodzeniu, szybko poradzą sobie z tym specjaliści Ploh vending, prowadzący serwis automatów samosprzedających.

Serwis i konserwacja maszyny

Oprócz oczywistych czynności takich jak ogólne dbanie o czystość automatu czy uzupełnianie w nim artykułów na sprzedaż, na szczególną uwagę zasługuje regularny serwis i konserwacja maszyny, które zapewnią mu sprawne działanie. Szczególnie istotne jest to w przypadku maszyn z kawą lub innymi napojami. Tego rodzaju automaty vendingowe poza standardowymi czynnościami konserwacyjnymi wymagają:

  • stosownej kalibracji – związanej z temperaturą wody, ilością dawkowanych ziaren, sposobem ich mielenia i czasem parzenia,
  • odkamieniania oraz usuwania osadów powstałych z kawy czy fusów – co ma duże znaczenie dla smaku napoju i poczucia zadowolenia z automatu przez Klientów,
  • wymiany części takich jak uszczelki czy ostrza do mielenia, które podlegają naturalnemu zużyciu.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że automaty, które sprzedają napoje gorące, muszą być utrzymywane w nienagannym stanie. Jeśli Klienci raz zauważą brud, spaleniznę czy niepokojące osady, najprawdopodobniej więcej nie wrócą do danego automatu.

Usterki automatów vendingowych

Usterki automatów vendingowych tak naprawdę zdarzają się niezmiernie rzadko. W sytuacji, w której jednak wystąpią, pomocne jest umieszczenie na automacie numeru telefonu do serwisu – przeważnie użytkownicy sami chętnie zgłaszają usterki automatów. Zazwyczaj jeśli naprawa jest konieczna, dotyczy nieskomplikowanych drobnych wymian, które przeprowadza się szybko i sprawnie na miejscu, w którym znajduje się automat. Serwisanci możliwie jak najszybciej pojawiają się na miejscu, dokonują napraw, a maszyna samosprzedająca natychmiast wraca do użytku.