Kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr?

pulsoksymetr

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie medyczne służące do pomiaru saturacji krwi, czyli jej nasycenia tlenem. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, czy Twój organizm jest właściwie dotleniony. Wykorzystuje się go zazwyczaj u pacjentów zmagających się z chorobami układu oddechowego i krążenia, ale w dobie pandemii koronawirusa znalazł jeszcze jedno zastosowanie – jest bardzo przydatny w walce z COVID-19, gdyż dzięki niemu można odpowiednio wcześnie wykryć niewydolność oddechową.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne, które mierzy tętno oraz stopień wysycenia hemoglobiny tlenem. Aby dokonać pomiaru, należy nałożyć go na palec wskazujący lub środkowy. Jest wyposażony w diody, które emitują światło czerwone i podczerwone. Każde z nich ma inną długość fali. Światło to przechodzi przez tkanki, a następnie jest odbierane przez detektor umieszczony po drugiej stronie urządzenia. Kiedy światło przenika przez palec, dokonywany jest pomiar saturacji krwi. 


Dzieje się tak, gdyż hemoglobina, która odpowiada w ludzkim organizmie za transport tlenu, pochłania długości fal w różnym stopniu. Jest to uzależnione od tego, czy transportuje tlen, czy jest go pozbawiona. Pulsoksymetr oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, wykorzystując do tego informacje zebrane podczas pomiaru. Promieniowanie emitowane przez urządzenie jest bowiem pochłaniane nierównomiernie, a różnice w jego absorpcji są informacją, na podstawie której urządzenie wylicza stopień nasycenia krwi tlenem. Wielką zaletą pulsoksymetru jest fakt, iż badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Można je bez problemu przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych, ponieważ urządzenie to jest bardzo proste w obsłudze. 

Jakie jest zastosowanie pulsoksymetru?

Pulsoksymetr jest stosowany u pacjentów, którzy chorują na choroby układu oddechowego i układu krążenia. Jest to podstawowy sprzęt medyczny, którego nie może zabraknąć na żadnym oddziale ratunkowym. Znajduje się on również na wyposażeniu: sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii oraz karetek pogotowia. Podczas operacji umożliwia ciągłe kontrolowanie stanu pacjenta, dzięki czemu wiadomo, czy nie ma od trudności z oddychaniem.

Są to urządzenia często stosowane również przez sportowców, dla których odpowiednie dotlenienie organizmu jest niezwykle ważne, gdyż dzięki niemu można osiągać lepsze wyniki. Pulsoksymetr, który możesz nabyć np. w sklepie internetowym Medseven, może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci, dlatego warto go mieć w domowej apteczce. Posiadać go muszą osoby, które chorują na choroby układu oddechowego (np. astmę czy obturacyjną chorobę płuc), a także pacjenci, którzy zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Powinni się w niego wyposażyć również pacjenci cierpiący na bezdech senny. Jest to urządzenie, które przydaje się także podczas przebiegu choroby COVID-19, gdyż umożliwia precyzyjne monitorowanie stanu chorego.

Jak odczytywać wyniki pomiarów pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr podaje wyniki wyrażone w procentach. Prawidłowa saturacja powinna wynosić pomiędzy 95% a 100%. Jeżeli otrzymany przez Ciebie wynik jest niższy (91-94%), warto powtórzyć pomiar. Jeśli kolejny raz wynik będzie oscylował między 91-94%, trzeba skontaktować się z lekarzem. Jeżeli saturacja wynosi 90% lub jeszcze mniej, trzeba bezzwłocznie wezwać pogotowie.