Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

drewniane meble ogrodowe

Meble ogrodowe z drewna to ponadczasowy wybór, który zdobi posesje w różnym stylu. Naturalne tworzywo idealnie wpasowuje się nie tylko w zieloną roślinność, ale również może być efektownie łączone z innymi materiałami. Ławki i stoły ogrodowe, które są ustawione na zewnątrz, są jednak narażone na szereg niekorzystnych czynników. Aby zatem utrzymać ich pierwotny stan, trzeba pamiętać o specjalnej pielęgnacji. Jak dbać o drewniane meble w ogrodzie? Podpowiadamy!

Jak wygląda pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych?

Drewno to materiał, który zależnie od swojego gatunku, może ulegać pewnym zmianom pod wpływem szkodliwych warunków pogodowych. Mianowicie polskie gatunki drewna wymagają o wiele więcej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy czyścić je wyłącznie z zastosowaniem delikatnej szczotki, gąbki lub miękkiej szmatki. Niezalecane jest używanie silnych środków chemicznych, a wyłącznie stosowanie wody lub dedykowanego detergentu.

Jeżeli chodzi impregnację drewnianych mebli ogrodowych, do jej wykonania konieczne będą preparaty przeznaczone do konkretnego gatunku tworzywa. Takie środki zazwyczaj mają bezbarwną barwę, natomiast ich zastosowanie tworzy na powierzchni drewna warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed wilgocią oraz przed ciężkimi zabrudzeniami, m.in. olejem, winem, kawą lub herbatą.

Nie można również zapominać o właściwym przechowywaniu wyposażenia ogrodowego w okresie zimowym. Ważne jest, aby meble nie były narażone na ujemne temperatury. Oprócz tego nie mogą być przechowywane w ogrzewanych pomieszczeniach, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, drewno może się wysuszyć.

Drewniane meble do ogrodu, które nie wymagają pielęgnacji

Niewiele osób wie, że nie wszystkie drewniane meble potrzebują specjalistycznej pielęgnacji. Są to zestawy ogrodowe wykonane z egzotycznych gatunków, które ze względu na wysoką zawartość naturalnych olejów, wyróżniają się dobrą odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

W rezultacie wyposażenie ogrodowe teakowe dostępne w New Garden Style jest odporne na wilgoć, na negatywne działanie wody, a tym samym na gnicie. Poza tym jest niepodatne na zmienne działanie warunków atmosferycznych, takich jak niskie temperatury, deszcz, a nawet śnieg. Dzięki temu z powodzeniem może zdobić tereny zielone lub tarasy niemal przez cały rok. 

Aby zachować niezmienny wygląd mebli przez długi czas, wystarczy wyłącznie zadbać o ich odpowiednią konserwację. Do jej przeprowadzenia niezbędny będzie specjalny olej dedykowany dla konkretnego gatunku egzotycznego drewna.