Jak dobrać idealny biustonosz sportowy w zależności od uprawianej dyscypliny?

sport

Odpowiednio dobrany strój sportowy jest kluczowy dla wygodnego wykonywania ćwiczeń. Wykonany z nieodpowiednich materiałów, czy uciskający zbyt mocno może prowadzić do podrażnień, obtarć czy odcisków. W przypadku kobiet bardzo ważny jest również stanik sportowy. Zapewnia on komfort podczas ćwiczeń oraz chroni biust. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Stanik sportowy czy zwykły?

Co do pełnionej funkcji stanik sportowy niczym nie różni się od zwykłego. Ma on za zadanie ochronę oraz podtrzymanie biustu. Modele wyczynowe spełniają tą rolę jednak dużo efektywniej. Piersi są utrzymywane w jednym miejscu dzięki czemu nie poruszają się podczas wykonywania ćwiczeń. Im kobieta ma większy biust, tym ważniejszy jest dobór odpowiedniego modelu. Staniki zwykłe przede wszystkim nie utrzymują tak stabilnie piersi jak modele sportowe. Powodem dla którego nie są odpowiednim wyborem do uprawiania sportu jest również materiał z jakiego są wykonane. Często zawierają one w sobie dużo bawełny lub innych materiałów, które nie odprowadzają tak dobrze potu jak syntetyczne odpowiedniki.

Stanik sportowy – jak wybrać?

Podobnie jak przy wyborze zwykłego stanika, przede wszystkim należy dobrać go odpowiednio do obwodu w klatki piersiowej. Powinien on być jednak odrobinę ciaśniejszy od modeli noszonych na co dzień. Nie może jednak ograniczać swobody ruchów. Należy także zwrócić uwagę czy nie przesuwa się w górę lub w dół podczas gwałtownych ruchów jak np. przysiady, skłony czy podskoki z rękoma do góry. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni rozmiar miseczki. Pierś nie powinna z niej wychodzić. Miseczka powinna przylegać w całości do ciała, aby uniemożliwić jego przesuwanie się. Należy również zwrócić uwagę na regulację ramiączek. W sklepach można znaleźć modele bezszwowe bez regulacji, jednak wtedy należy bardzo dobrze dopasować model do sylwetki. Odpowiedni biustonosz sportowy powinien również być wykonany z lekkich i oddychających materiałów.

Rodzaje biustonoszy sportowych

W zależności od wykonywanych ćwiczeń i indywidualnych potrzeb należy dobrać inny rodzaj stanika sportowego. Najpopularniejsze typy jakie można znaleźć na sklepowych półkach to:

– Staniki sportowe bez fiszbin – sztywne fiszbiny zastąpione są w nich elastyczną taśmą.

– Staniki sportowe usztywniane lub z fiszbinami – będą najlepszym wyborem dla kobiet z dużym biustem jak również podczas dynamicznych i wymagających ćwiczeń.

– Staniki sportowe typu push up – podobnie jak zwykłe staniki push up podnoszą i optycznie zwiększają biust. Znaleźć można zarówno modele z usztywnieniem jak i bez.

– Staniki sportowe do karmienia – pozwalają na odsłonięcie piersi w prosty sposób. Dzięki temu można bez problemu nakarmić malucha. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze np. podczas górskich wędrówek.

– Staniki sportowe zapinane z przodu – zapięcie z przodu może być wygodniejsze dla wielu kobiet. Należy pamiętać, że modele sportowe najczęściej są mocno dopasowane i ich zapięcie nie jest tak proste jak standardowych modeli.