Jak dobrać moc kotła na pellet?

kocioł na pellet

Ogrzewanie za pomocą pelletu zyskuje coraz większą popularność ze względu na liczne zalety, wśród których z pewnością należy wymienić komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Aby jednak było ono efektywne i w pełni spełniało oczekiwania użytkownika, trzeba wybrać kocioł o odpowiedniej mocy. Dowiedz się, jak dobrać moc kotła na pellet.

Największe zalety ogrzewania pelletowego

Pellet jest nowoczesnym materiałem grzewczym powstałym najczęściej z drewna, słomy, siana, otrębów zbóż czy też trocin. Rozdrobnienie tych materiałów i poddanie ich działaniu wysokiego ciśnienia sprawia, że przybierają one formę granulatu. Największą zaletą zastosowania tego materiału jest niska emisja substancji smolistych podczas spalania, stosunkowo niewielkie koszty w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania, a przede wszystkim bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Pellet jest zatem doskonałym materiałem grzewczym, jednak aby w pełni wykorzystać jego zalety, należy zastosować specjalne kotły na pellet. Jako że nowoczesne urządzenia tego typu są w pełni zautomatyzowane, ich obsługa jest niezwykle prosta, a rolą użytkownika jest jedynie ustawienie odpowiedniej temperatury, a także okresowe uzupełnianie paliwa. Kluczową rolę jest dobór kotła o odpowiedniej mocy, bowiem będzie to gwarancja, że ogrzeje on pomieszczenia zgodnie z oczekiwaniami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na pellet?

Najistotniejszą kwestią przy wyborze pieca jest dobór mocy do kubatury pomieszczeń. Warto uwzględnić tutaj zarówno powierzchnię, jak i stopień izolacji termicznej, a także zastosowaną wentylacjępozwoli to bowiem na wybór urządzenia o optymalnych parametrach, wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl.

Z pewnością nie należy decydować się na piec o większej mocy od pożądanej. Wpłynie to na straty materiału i będzie całkowicie nieekonomiczne. Z kolei dobór kotła o zbyt małej mocy może wpłynąć na niedogrzanie pomieszczeń. Dobór kotła na podstawie analizy bilansu cieplnego budynku zapobiegnie przewymiarowaniu, skutkującemu problemem z utrzymaniem pożądanej temperatury. Przyjmuje się, że przy dobrze ocieplonym budynku na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni powinno przypadać 5-6 kW mocy. Należy skontaktować się ze specjalistami w celu doboru optymalnej mocy kotła.  

Podsumowując, przy wyborze pieca na pellet liczy się przede wszystkim jego rodzaj i moc. Uwzględnienie tych czynników sprawi, że piec na pellet będzie udaną inwestycją i zapewni oczekiwany poziom ogrzewania.