Jak prawidłowo eksploatować kocioł CO?

kocioł CO

The young man looking into a solid fuel boiler, working with biofuels, economical heating.

Ogrzewanie domu przy użyciu kotła CO, zasilanego paliwem stałym m.in. ekogroszkiem, pelletem, czy węglem,  to wciąż popularny sposób na zapewnienie ciepła. Szczególnie że spora część gospodarstw domowych nie ma dostępu do gazu lub zbiorowych systemów ciepłowniczych. Jednak każdy może zainwestować w nowoczesny piec CO, który będzie przyjazny dla środowiska i ekonomiczny w użytkowaniu. Sprawdźmy zatem jak prawidłowo eksploatować kotły CO?

Jakie są rodzaje kotłów CO?

Podziału kotłów centralnego ogrzewania dokonuje się według kilku kryteriów. Najważniejszym jest rodzaj stosowanego paliwa. Wyróżniamy m.in. kotły uniwersalne (przystosowane do spalania kilku rodzajów opału), kotły na ekogroszek (specjalnie wyselekcjonowany rodzaj węgla o niskiej zawartości siarki), czy kotły na pellet (wysokokaloryczny granulat ze sprasowanej biomasy). Kolejne kryterium to sposób podawania paliwa. Pod tym względem wyróżniamy kotły zasypowe oraz kotły z podajnikiem.

Równie ważnym parametrem każdego kotła CO jest jego moc grzewcza. To na jej podstawie należy dobrać kocioł do wielkości ogrzewanej powierzchni. Producenci oferują zatem urządzenia o różnej mocy. Tak jest np. w przypadku firmy Dragon, która proponuje nowoczesne i trwałe kotły CO, o mocy od kilkunastu, do kilkudziesięciu kW. Wszystkie produkowane kotły spełniają wymagania klasy 5 norm emisji zanieczyszczeń. Poza tym są stosunkowo ekonomiczne w eksploatacji, przyjazne dla środowiska i łatwe w obsłudze.

O czym należy pamiętać podczas eksploatacji kotła CO?

Prawidłowa eksploatacja kotła CO ma wpływ na wiele aspektów korzystania z centralnego ogrzewania. Pierwszym jest ilość zużywanego opału, co przekłada się oczywiście na ponoszone koszty. Większość nowoczesnych kotłów posiada automatykę sterującą procesem spalania opału, która dla optymalnego działania urządzenia musi być właściwie wyregulowana. Dostrojenie tych ustawień powinno być wykonane zgodnie z instrukcją producenta i najlepiej zlecić to fachowcowi.

To samo dotyczy dodatkowo płatnej usługi serwisowania kotła CO, a ten zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, musi przechodzić okresowe przeglądy techniczne. Podczas takiej kontroli serwisant dokonuje oczyszczenia kotła z osadów, sprawdza działanie wszystkich podzespołów, a w razie konieczności wymienia je na nowe. Pamiętajmy jednak, że przeglądy powinny być przeprowadzone przez specjalistę, posiadającego odpowiednie uprawnienia, a najlepiej, gdy jest to pracownik autoryzowanego serwisu producenta.