Jak zapewnić godną opiekę osobom z chorobą Alzheimera?

jak-zapewnic-godna-opieke-osobom-z-choroba-alzheimera

Choroba Alzheimera dotyka coraz więcej osób, przede wszystkim w podeszłym wieku – na świecie choruje na nią około 20 milionów ludzi, w Polsce natomiast niemal pół miliona. Opieka nad chorym, który stopniowo traci pamięć i zdolność do samodzielnego funkcjonowania, jest ogromnym wyzwaniem dla bliskich. Jak sobie z tym poradzić? W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź.

Trudne wyzwania, jakie generuje choroba Alzheimera 

Otępienie wywołane zwyrodnieniem układu nerwowego i stopniową utratą neuronów, czyli choroba Alzheimera, to nieuleczalne, a przy tym postępujące schorzenie. Osoby nim dotknięte cierpią na zaburzenia pamięci, kłopoty z mówieniem, trudności z racjonalną oceną sytuacji, w jakiej się znajdują. Bywają zdezorientowane, przestraszone i niepewne, a także agresywne i rozdrażnione, gubią się nawet w znajomych miejscach, cierpią na spadki nastroju, a także depresję. Z czasem pojawić się mogą omamy wzrokowe i słuchowe, problemy z rozpoznawaniem osób i wykonywaniem podstawowych czynności (takich jak ubieranie się czy jedzenie), nadpobudliwość psycho-ruchowa i brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Ta długa, choć wciąż niepełna, lista objawów choroby Alzheimera pozwala uświadomić sobie, jak trudny jest to stan – zarówno dla chorego, jak i jego bliskichOpieka nad osobą starszą dotkniętą tym schorzeniem jest bowiem ogromnym obciążeniem psychicznym i fizycznym dla jej najbliższych. Zwykle opiekunami zostają współmałżonkowie (nierzadko również schorowani i w podeszłym wieku) lub dzieci chorych, którzy muszą znaleźć sposób na połączenie całodobowej opieki z innymi obowiązkami.

Czego potrzebuje osoba dotknięta chorobą Alzheimera? 

Chorzy w początkowym stadium choroby potrzebują przede wszystkim obecności opiekuna, który będzie np. kontrolował, czy przyjęli odpowiednie dawki leków, odpowiadał na pytania (często wielokrotnie wyjaśniając te same kwestie) i czuwał nad spokojnym przebiegiem dnia, pomagając w razie potrzeby. W miarę postępowania procesów degeneracyjnych mózgu zakres obowiązków opiekuna rośnie – chory potrzebuje pomocy przy ubieraniu, toalecie i czynnościach higienicznych, przede wszystkim jednak niezbędna jest mu czuła opieka, cierpliwość, serdeczność i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Okazywanie tych uczuć bywa trudne w sytuacji, gdy chory jest agresywny i odmawia współpracy, a najbliżsi obserwują niepokojące zmiany w jego usposobieniu i zachowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one nigdy winą pacjenta, ale skutkiem uszkodzeń w układzie nerwowym.

Kiedy warto rozważyć całodobowy dom opieki? 

Większość chorych na Alzheimera pozostaje we własnych domach pod opieką rodziny lub profesjonalnych opiekunów, którzy mieszkają razem z chorym lub przychodzą codziennie na określony czas. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe lub najbardziej korzystne. Kiedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty całodobowych domów opieki? Zapytaliśmy o to w prywatnym ośrodku spokojnej starości Leśne Wrota koło Wejherowa:

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby, zwłaszcza poważnie chorej, w domu opieki jest zwykle bardzo trudna. Niesie jednak za sobą wiele niezaprzeczalnych korzyści zarówno dla samych chorych, jak i przemęczonych opiekunów. Tym pierwszym zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną i rehabilitacyjną, troskliwie wspierając przez całą dobę i starając się maksymalnie podnieść komfort ich życia. Opiekunowie z kolei mogą odpocząć i zająć się swoimi codziennymi obowiązkami ze świadomością, że ich bliski jest w dobrych rękach i że w każdej chwili mogą go odwiedzić.

Skorzystanie z oferty domu opieki jest w niektórych sytuacjach jedynym dobrym rozwiązaniem – gdy dotychczasowy opiekun z różnych przyczyn nie może nadal zajmować się chorym (bo np. sam poważnie zachoruje), gdy dzieci chorego mieszkają daleko lub za granicą i nie mogą zabrać go do siebie bądź gdy osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera jest w na tyle poważnym stanie, że wymaga stałej opieki profesjonalnego personelu medycznego.

Warto podkreślić, że nie każdy dom spokojnej starości jest dobrym miejscem dla chorego. Wybierając ośrodek, trzeba zwrócić uwagę, czy oferuje on całodobową opiekę pielęgniarską oraz zapewnia indywidualne podejście i serdeczną atmosferę.