Jak zaplanować podróż z dzieckiem samochodem?

samochód

Wyjazd z dzieckiem bywa dla rodziców powodem obaw – dorośli zwykle martwią się, czy ich latorośl dobrze zniesie wielogodzinną podróż autem. Jednak nawet długa droga samochodem wcale nie musi być trudnością, jeśli wszystko odpowiednio zaplanujemy i zadbamy o to, by maluch czuł się komfortowo i nie marudził.

Dobre auto to podstawa

Jeśli planujemy podróż z dzieckiem, na pierwszym miejscu trzeba postawić na bezpieczeństwo. Samochód musi być oczywiście w pełni sprawny, ale też dostosowany do tak długich przejazdów całą rodziną. Ważne więc, by pojazd miał odpowiednio dużo miejsca – tak, by każdy uczestnik podróży czuł się swobodnie, a dodatkowo nie było problemu z zapakowaniem wszystkich bagaży. 

Warto tu wspomnieć, że podczas jazdy autem wszelkie torby i walizki należy schować w bagażniku, a do samochodu zabrać jedynie niezbędne w trasie akcesoria. Ciężki bagaż rzucony na siedzenie stworzy w razie gwałtownego, nagłego zahamowania ogromne niebezpieczeństwo zagrażające dziecku. 

Jeśli rodzina nie dysponuje odpowiednim modelem samochodu, rozwiązaniem jest wypożyczalnia aut. Skorzystanie z oferty firmy może w znacznym stopniu wpłynąć na komfort całej rodziny w podróży z dzieckiem.

Odpowiedni fotelik

Podczas poruszania się autem z dzieckiem rzeczą niezbędną jest dobry fotelik samochodowy, który posiada atesty i dobrany jest do wieku i gabarytów latorośli. Warto sprawdzić, czy posiadany model będzie odpowiedni w dłuższej podróży i zapewni maluchowi stuprocentowe bezpieczeństwo. Często wypożyczalnia aut oferuje tego typu elementy wyposażenia pojazdu wraz z profesjonalnym montażem, więc w razie konieczności można skorzystać z usługi. 

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy fotelik nie zda egzaminu, jeśli dziecko nie będzie zapięte w prawidłowy sposób. Ważną zasadą jest też wcześniejsze zdejmowanie odzieży wierzchniej. Jeśli maluch ma na sobie grubsze ubranie, pasy nie będą ściśle przylegać i w razie potrzeby nie zadziałają tak, jak powinny.

Fotelik dziecka powinien znajdować się na tylnym siedzeniu. W przypadku niemowląt należy zamontować go tyłem do kierunku jazdy. Starsze dzieci mogą podróżować przodem. Rodzic musi przez całą drogę kontrolować, czy maluch nie odpiął ani nie poluźnił pasów.   

Niezbędne przedmioty podczas podróży

Wyjazd najlepiej zaplanować w porze, w której dziecko śpi, czyli np. wieczorem lub w nocy. Przez całą podróż warto mieć pod ręką małą torbę z niezbędnymi przedmiotami. Na pewno potrzebne będą przekąski (herbatniki, chrupki, pokrojone owoce), butelka z piciem, mokre chusteczki, kocyk, ewentualnie również leki. W przypadku najmłodszych przydadzą się pieluszki, smoczek, śliniak i zestaw ubranek na zmianę.

Oczywiście rodzice muszą zadbać o zapełnienie maluchowi czasu w podróży – jeśli pojawi się nuda, dziecko szybko zacznie marudzić, co wpłynie z pewnością na samopoczucie całej rodziny. Warto więc wziąć do samochodu kilka zabawek, książeczek czy ulubioną przytulankę. Nieco starszym można zaproponować bajkę na audiobooku. W razie naprawdę trudnej sytuacji ratunkiem może okazać się gra lub film na tablecie.