Jaka parownica do ubrań będzie dla Ciebie najlepsza?

parownica do ubrań

Dla wielu osób w prasowaniu nie ma nic przyjemnego, dlatego jeśli nie muszą tego robić, omijają tę czynność. Nic dziwnego – z żelazkiem można mieć złe doświadczenia.

Niechętni do prasowania

Prasowanie ubrań żelazkiem ma pewne minusy. Bardzo łatwo źle dopasować temperaturę do danego materiału i po prostu go przypalić lub trwale zniszczyć. Przy okazji można też poparzyć siebie – wystarczy źle złapać. Do tego trzeba wyciągać deskę do prasowania, dobrze ustawić na niej ubranie, nie każde zresztą jest łatwe w tym względzie (na przykład koszule czy spodnie z kantem). Dlatego dla wielu prasowanie wchodzi w grę tylko wtedy, kiedy już naprawdę muszą coś wyprasować.

Można oczywiście próbować robić wszystko, by prasowanie nie było konieczne, czyli na przykład – nie wypełniać bębna pralki po brzegi i nie zostawiać na długo mokrych ubrań w pralce. Można też strzepać ubrania przed powieszeniem ich na suszarce. To może pomóc, ale oczywiście nie zawsze będzie skuteczne.

Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji jest znalezienie urządzenia, które sprawi, że prasowanie może wręcz stać się przyjemnością. Jeśli mamy dużą niechęć do żelazka, warto sprawdzić steamery. Jaka parownica do ubrań będzie dla nas najlepsza?

Parownica do ubrań – czy warto?

Nawet jeśli bardzo omijamy prasowanie, czasami musimy to zrobić – idziemy na ważne spotkanie, chcemy sprzedać nasze ubrania albo po prostu jesteśmy alergikami i musimy poddawać materiały działaniom wysokich temperatur. W takim przypadku warto sprawdzić ofertę parownic do ubrań i wybrać z niej coś dla siebie.

Oszczędzaj czas

Przede wszystkim prasowanie za pomocą parownicy jest znacznie szybsze. Oczywiście, musimy poczekać, aż woda się nagrzeje, ale nie musimy wyciągać deski, układać specjalnie ubrań, wystarczy, że będą wisiały na wieszaku. W przypadku ubrań gdzie liczą się detale, prasowanie żelazkiem może trwać bardzo długo – dla steamera to chwila.

Bezpieczeństwo

Parownica jest też bezpieczniejsza dla ubrań – nie stopisz materiału, ponieważ nie ma ona nagrzewającej się płytki, prasujesz wszystko parą wodną. W związku z tym możesz prasować wiele materiałów, które nie nadają się do prasowania żelazkiem.

Dodatkowe funkcje

Prasowanie za pomocą pary wodnej ma jeszcze jedną zaletę, o której z pewnością warto wiedzieć. Pozwala doskonale pozbyć się brzydkich zapachów z ubrań. Zdarza się, że ubieramy coś, czego nie możemy uprać samodzielnie w domu – suknię balową, płaszcz. Jeśli znajdziemy się w miejscu, w którym ktoś pali, gotuje, w którym nasze ubrania „nabiorą” zapachu, bardzo trudno się go pozbyć. Jednak parownica sprawia, że możemy usunąć takie zapachy z materiałów, odświeżyć je i nie musimy ich od razu oddawać do pralni.

Dezynfekcja

Steamery doskonale sprawdzą się także w przypadku dezynfekcji, gorąca para usuwa bowiem bakterie – nada się do pościeli, koca, mebli czy nawet zabawek.

Wielofunkcyjność parownicy do pracowania sprawia, że to zakup, którego warto dokonać, szczególnie jeśli prasowanie to obowiązek, którego nie lubisz, a nie możesz pominąć.