Jakie badania należy wykonać w 2022 roku?

profilaktyka zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Z roku na rok coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Nie każdy wie jednak, w jaki sposób najlepiej zweryfikować swój stan zdrowia i zapobiegać chorobom. Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonać w 2022 roku!

Profilaktyka to klucz do zdrowia

Dzięki odpowiedniej profilaktyce można uniknąć wielu groźnych i uciążliwych schorzeń, a także zadbać o długie, spokojne życie. Jej ważnymi elementami są między innymi dieta i ruch. Warto również unikać stresu i dbać o odpowiedni odpoczynek. Niektóre choroby mogą jednak powstawać mimo dbałości o swoje zdrowie i samopoczucie. Co więcej, często rozwijają się podstępnie, dając o sobie znać wyraźnymi objawami dopiero wtedy, gdy leczenie jest trudne lub wręcz niemożliwe. Właśnie dlatego warto również regularnie odwiedzać gabinet lekarski i wykonywać podstawowe badania pozwalające na ocenę stanu organizmu i wykrycie schorzeń, które łatwo pokonać na wczesnym etapie rozwoju.

Badania, które warto wykonać nie tylko w 2022 roku

Istnieje pewien zestaw badań, które warto wykonywać co roku. Lekarze zalecają regularne przeprowadzanie:

  • morfologii – podstawowego badania krwi określającego między innymi liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi czy stężenie hemoglobiny w erytrocytach;
  • badań OB i CRP – czyli odczynu Biernackiego i białka C-reaktywnego, które pozwalają na rozpoznanie, czy w organizmie toczy się stan zapalny;
  • lipidogramu – inaczej profilu lipidowego obrazującego stężenie „dobrego” i „złego” cholesterolu, czyli LDL i HDL;
  • glikemii – badania określającego poziom glukozy (cukru) we krwi, pozwalającego rozpoznać np. wczesne stadium cukrzycy;
  • badania poziomu hormonów tarczycy – przede wszystkim TSH, FT3 i FT4, które pomagają wykryć nieprawidłowości w pracy tego kluczowego (szczególnie dla kobiet) gruczołu;
  • badania ogólnego moczu – pomagające zidentyfikować między innymi schorzenia nerek i dróg moczowych, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a nawet nowotwory.

Ponadto kobiety powinny co najmniej raz do roku udać się na podstawowe badanie i cytologię u ginekologa. Po 30 roku życia wskazane jest też coroczne USG piersi. Każdy powinien też dwa razy w roku wybrać się na kontrolę stomatologiczną – nawet, jeśli nie zauważa żadnych problemów z uzębieniem. Raz na pięć lat warto odwiedzić okulistę (w przypadku wady wzroku częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza).

Co jeszcze warto zbadać w 2022 roku?

Przez ostatnie lata wiele osób zaniedbało profilaktykę medyczną. Dlatego warto złożyć sobie postanowienie wykonania dodatkowych badań w 2022 roku. Powinny to być np.:

  • USG jamy brzusznej – zalecane raz na trzy lata,
  • RTG klatki piersiowej – zalecany co najmniej raz na 5 lat (częściej u osób palących),
  • EKG – zalecane osobom po 40. roku życia co najmniej raz na 3 lata,
  • gastroskopia – zalecana osobom po 50. co najmniej raz na 5 lat,
  • mammografia – zalecana kobietom po 40. co najmniej raz na dwa lata,
  • badanie jąder – zalecane mężczyznom w każdym wieku co najmniej raz na 3 lata,
  • badanie prostaty – zalecane co roku mężczyznom po 40.

Nie da się ukryć, że czas oczekiwania na takie procedury w publicznej opiece medycznej jest długi. Usługi prywatne potrafią natomiast być dość drogie. Dlatego  opieka medyczna dla firm cieszy się tak dużym powodzeniem. To pakiety zapewniające pracownikom szerokie możliwości profilaktyki i leczenia, uważane za jedne z najlepszych dostępnych benefitów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź stronę https://cmp.med.pl/ i zorientuj się w możliwościach!