Najczęstsze przyczyny awarii pomp do szamba

Najczęstsze przyczyny awarii pomp do szamba

Szambo to bezodpływowy zbiornik, który umożliwia gromadzenie ścieków i jest wykorzystywany przez gospodarstwa domowe, które nie mają podłączenia do kanalizacji. Jako że ma on określoną pojemność, raz na jakiś czas trzeba go opróżniać. W tym celu stosuje się specjalne pompy do szamba. Charakteryzują się one wysokim stopniem sprawności, jednak jak każde urządzenie mechaniczne narażone są na uszkodzenia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny ich awarii.

Do czego służą pompy zatapialne?

Pompy zatapialne to urządzenia przystosowane do pracy pod wodą, które dzielą się na pompy do czystej oraz brudnej wody. 

W zależności od rodzaju mogą być wykorzystywane do różnych celów – od wypompowywania wody z basenów czy oczek wodnych, przez osuszanie rowów i piwnic, aż po opróżnianie szamba – mówi przedstawiciel firmy DambatNa ogół nie wytwarzają zbyt dużego ciśnienia, dlatego też nie nadają się do zasilania gospodarstw domowych w wodę. Mimo to są niezwykle przydatnymi urządzeniami do konkretnych zastosowań. Duża różnorodność sprawia, że przed wyborem warto zwrócić uwagę na przeznaczenie pompy.

Wśród pomp zatapialnych szczególnie przydatne są pompy do szamba, bez których nie byłoby możliwe odprowadzanie ścieków. Stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych, jak i szambach komunalnych. Aby ich działanie było możliwe, zanurza się je w głąb zbiornika szamba, skąd tłoczą oczyszczone oraz nieoczyszczone ścieki do odpowiedniej wysokości. Ich konstrukcja umożliwia radzenie sobie z cząstkami stałymi. Dość często są także wyposażona w różnego typu rozdrabniacze, dzięki którym tłoczenie mocno zanieczyszczonych ścieków staje się łatwiejsze. Pompy od sprawdzonych producentów najczęściej wykonane są z żeliwa i stali nierdzewnej, co sprawia, że posiadają właściwości kwasoodporne oraz cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu podczas właściwej eksploatacji nie są podatne na uszkodzenia. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że są to urządzenia mechaniczne i po pewnym czasie mogą ulec awarii. 

Jak uniknąć awarii pompy do szamba?

Do najczęstszych przyczyn awarii pompy do szamba należą:

  • niedrożność przewodów,
  • uszkodzenie silnika wynikające z niedostatecznego zanurzenia urządzenia,
  • niedostosowanie pompy do rodzaju pompowanych ścieków.

Aby zapobiec awariom należy przede wszystkim dobrać urządzenie do rodzaju ścieków. Jeśli są one pełne cząstek stałych, warto wybrać pompy z rozdrabniaczem, ponieważ w przeciwnym przypadku może dojść do szybkiego zapchania przewodów transportujących ciecz. Jeżeli już dojdzie do ich zatkania, pomocne może okazać się solidne przepłukanie. Niezwykle istotną kwestią jest także dbałość o pełne zanurzenie pompy. Jako że jest ona chłodzona przez otaczającą ją ciecz, praca ponad jej poziomem może doprowadzić do przegrzania silnika, a w konsekwencji do jego poważnego uszkodzenia. 

Choć pompy do szamba to solidne urządzenia odporne na działanie niekorzystnych czynników, w wyniku niewłaściwej eksploatacji mogą ulec awarii. Aby temu zapobiec warto znać specyfikę ich pracy i zapewnić im optymalne warunki do właściwego działania.