Jakie są najważniejsze cechy dobrej drukarki etykiet?

drukarka etykiet

Wybór odpowiedniej drukarki etykiet jest jednym z ważniejszych w kontekście prowadzenia biznesu. Należy pamiętać, iż etykiety mają nie tylko zastosowanie stricte informacyjne dla konsumentów. Są one niezbędne także z punktu widzenia szeregu aktów prawnych dotyczących sposobów i warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem w interesie przedsiębiorcy leży, by etykiety były czytelne i trwałe. Jakie są najważniejsze cechy dobrej drukarki etykiet? Jaką drukarkę wybrać? Sprawdźmy.

Drukarki etykiet, funkcjonalność

Pod tym pojęciem mieszczą się przewidywane formy zastosowania drukarki. W niektórych przypadkach przedsiębiorca chciałby korzystać z drukarek etykiet przenośnych, zwłaszcza kiedy fakt sporządzania wydruku wiąże się z koniecznością relokacji urządzenia np. w trakcie kontroli stanów magazynowych, usług w terenie czy też serwisów zewnętrznych.

Drukarki stacjonarne sprawdzą się w sklepach, biurach i obiektach administracyjnych.

Drukarki etykiet, liczba wydruków

Przewidywana intensywność eksploatacji drukarki etykiet powinna mieć wpływ na jej ostateczny wybór. Należy pamiętać, że nadmierne obciążenie urządzenia doprowadzi w krótkim czasie do jego zużycia. Z kolei inwestycja w sprzęt wydajny, w przypadku wykorzystania okazjonalnego byłaby prawdopodobnie kosztowna i bezcelowa.

W tym miejscu warto wspomnieć o pewnej skłonności do oszczędzania, która w efekcie często generuje dodatkowe koszty. Mianowicie, drukarki etykiet niewiadomego pochodzenia, których zalew daje się zaobserwować w ostatnich latach, nie tylko nie przysporzą korzyści, lecz wręcz przeciwnie. Brak opieki serwisowej może doprowadzić do nadmiernych wydatków w przypadku awarii lub nawet zmusi przedsiębiorcę do zakupu nowego urządzenia.

Z dużą dozą pewności można założyć, iż drukarki wyróżniające się nieuzasadnioną niską ceną, w czym przodują producenci z Azji, są przeważnie sprzętem jednorazowego użytku. W tym kontekście należy szukać wyrobów uznanych marek, tym bardziej że cena nowej drukarki etykiet spełnia przesłanki pozwalające na odliczenie podatkowe, zarówno w kontekście podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

Drukarki etykiet, metody wydruków

W zależności od potrzeb przedsiębiorcy mają do wyboru:

  • Drukarki etykiet termotransferowe;
  • Drukarki etykiet termiczne.

W pierwszym przypadku uzyskuje się etykiety odporne na światło, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Możliwy też jest wydruk w kolorze.

Nieco tańszym rozwiązaniem są drukarki etykiet termiczne, których wydruki nie są już tak atrakcyjne i trwałe, jednak w wielu sytuacjach zupełnie wystarczające.

Pamiętajmy, iż zakup drukarki etykiet powinien odbywać się wyłącznie za pośrednictwem uznanych dystrybutorów, zapewniających gwarancję oraz wystawiających dokumenty zakupu.