Nowoczesne technologie w agencji detektywistycznej

Nowoczesne technologie w agencji detektywistycznej

Praca agencji detektywistycznych w głównej mierze opiera się na obserwacji oraz przeszukiwaniu ogólnodostępnych źródeł informacji. Współcześni detektywi do realizacji zleceń otrzymywanych od klientów coraz częściej wykorzystują zaawansowane technologicznie urządzenia. Z jakich nowoczesnych technologii korzystają pracownicy biur detektywistycznych? Zachęcamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Dyskretne rejestratory obrazu i dźwięku

Postępujący stale rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do powstawania coraz to nowszych urządzeń pozwalających na dyskretną rejestrację obrazu i dźwięku. Chętnie korzystają na tym agencje detektywistyczne, które wykorzystują je do usprawnienia swojej codziennej pracy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik biura detektywistycznego Lampart, które jest największą firmą detektywistyczną w Polsce: Praca współczesnych detektywów wymaga od nich przede wszystkim dyskrecji i gotowości do działania w każdej sytuacji. Dlatego też coraz częściej sięgają oni po niekonwencjonalne rozwiązania ułatwiające rejestrację obrazu i dźwięku. Akcesoriami, których detektywi używają najczęściej, są okulary z funkcją zapisywania obrazu oraz dyktafony cyfrowe z możliwością nagrywania dźwięku. Urządzenia te mają spory zasięg, dzięki czemu pozwalają utrzymać bezpieczny dystans podczas obserwacji wskazanej osoby. Ze względu na kompaktowy rozmiar umożliwiają skuteczną obserwację bez ryzyka wykrycia.

Wykrywacze podsłuchów, ukrytych kamer i lokalizatorów GPS

Działające współcześnie agencje detektywistyczne często korzystają również z urządzeń wykrywających podsłuchy, ukryte kamery czy lokalizatory GPS w pojazdach klientów. Zasada działania tych urządzeń opiera się na wykrywaniu fal emitowanych przez popularne „pluskwy”, ukryte w budynku rejestratory obrazu i dźwięku czy zamontowane nielegalnie w pojeździe lokalizatory monitorujące. Nowoczesne wykrywacze zapewniają skuteczną detekcję sygnału wraz ze wskazaniem źródła jego transmisji. Wykorzystywane przez detektywów urządzenia pozwalają na zlokalizowanie większości dostępnych na rynku urządzeń szpiegujących.

Moduły do zdalnego monitoringu

Moduły lokalizacyjne GPS to urządzenia pozwalające na zdalny monitoring obiektów czy pojazdów wchodzących w skład firmowej floty klienta agencji detektywistycznej. Moduły te często wykorzystywane są przy realizacji usług związanych z ochroną osobistą. Ich zastosowanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu potrzebnego na działania prewencyjne i związane z nimi obserwacje terenowe. Nadajniki GPS przekazują aktualne informacje na temat strzeżonego obiektu, a ich integracja z systemami stacji monitorowania biura detektywistycznego umożliwia natychmiastową reakcję w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Korzystanie z modułów GPS optymalizuje koszty ochrony, a jednocześnie podnosi poziom bezpieczeństwa chronionej osoby.

Drony

Urządzeniami opartymi na nowoczesnej technologii są również drony, po które sięga coraz więcej firm detektywistycznych. Bezzałogowe statki powietrzne, jak fachowo nazywane są te urządzenia, wykorzystywane są do obserwacji, zbierania dowodów i przeszukiwania trudno dostępnych miejsc. Obecność wbudowanej kamery pozwala na robienie zdjęć i nagrywanie filmów ze znacznej odległości. Co więcej, drony umożliwiają podgląd badanego obszaru w czasie rzeczywistym, co jest kamieniem milowym w prowadzeniu obserwacji przez detektywów. Drony dają pracownikom biura detektywistycznego szansę na zdobycie cennych materiałów, które wcześniej były dla nich niedostępne lub niemożliwe do pozyskania przy użyciu tradycyjnych technik obserwacyjnych.