Pałki do perkusji – jak wybrać najlepsze?

pałki do perkusji

Każdy perkusista świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że by wydobywać najlepsze dźwięki z perkusji, trzeba przede wszystkim mieć odpowiednie wyposażenie. Z tego też względu, pałki do perkusji stały się niezbędnym atrybutem każdego, kto zdecydował się na grę na tym instrumencie. Jednak ich wybór z pewnością nie będzie należał do najłatwiejszych. Dlaczego? Otóż wykonywane są one obecnie z różnych materiałów i z cechują się odmiennymi parametrami. Wobec tego jakie pałki będą najlepsze do grania na perkusji?

Palki do perkusji – z jakiego materiału będą najlepsze?

Wspomniane już zostało, że pałki do perkusji mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Jak wiadomo, każdy materiał będzie się cechował dokładnie czym innym i pozwoli na wydobywanie z instrumentu odmiennych dźwięków. Wobec tego które pałki do perkusji wybrać? Otóż możemy skusić się na:

• pałki drewniane- drewno jest jednym z najszlachetniejszych surowców, który wykorzystywany jest do produkcji pałek do perkusji. Oczywiście obecnie używa się drewna z różnych odmian. Pałki z tego surowca nie łamią się, jednak mogą się “złuszczać” do momentu, w którym staną się one niezwykle cienkie.

• pałki syntetyczne- kolejnym rodzajem są pałki do perkusji syntetyczne. Są one niezwykle wytrzymałe, gdyż sztuczne surowce gwarantują wysoką odporność na ewentualne uszkodzenia. Niemniej jednak trzeba wskazać na fakt, że pałki do perkusji syntetyczne nie są już tak “prawdziwe” jak modele drewniane, co dla niektórych perkusistów może być solidną przeszkodą.

Jaki rozmiar pałek do perkusji?

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru pałek do perkusji jest ich rozmiar. Oczywiście każdy model jest oznaczony odpowiednim symbolem jak np. 5A lub SAS. Główna zasada w odczytywaniu tego typu oznaczeń i symboli jest niezwykle prosta. Otóż przyjmuje się, że liczba na samym początku, czyli np. 5, oznacza długość oraz grubość pałki, z kolei literka z tyłu np. A czy B oznacza zarówno jej kształt jak i sam typ główki. Śmiało można powiedzieć, że im większa będzie liczba na początku, tym pałka będzie cieńsza. Wobec tego pałka 5A będzie o wiele grubsza od pałki do perkusji o oznaczeniu 7A.

Jaka grubość pałki do perkusji?

Cieńsza pałka do perkusji będzie odbijała znacznie szybciej, a także da o wiele lżejszy dźwięk zarówno na bębnach jak i na talerzach. Z kolei o wiele grubsza pałka do perkusji zapewni o wiele większą moc. Nie jest więc tajemnicą, że grubość pałki trzeba dobrać idealnie do instrumentu, na którym będą one wykorzystywane, a także do dźwięków, jakie mają być uzyskane.