Parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru spawarki inwertorowej

spawarka inwertorowa

Inverter welding machine and mask on a white background

Spawarki inwertorowe cieszą się popularnością zarówno wśród majsterkowiczów – amatorów, jak i profesjonalistów. Owe narzędzia mają wiele zalet – są trwałe, niezawodne. Rzadko się psują, a także dobrze pracują z elektrodami gorszej jakości. Jak wybrać dobrą spawarkę inwertorową? Czym się kierować przy wyborze?

Podział spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe można podzielić na kilka typów: spawarki MIG-MAG, MMA, TIG. Każda różni się sposobem działania.

Spawarki inwertorowe MIG-MAG wykorzystują otulinę gazową przy procesie spawania. Za ich pomocą można zespawać wiele różnych materiałów, m.in. aluminium.

Spawarki inwertorowe MMA są jednym z najpopularniejszych urządzeń spawalniczych. Wykorzystują elektrody otulone. Podczas spawania powstają dość duże ilości żużla, które trzeba usuwać. Choć powstała spoina jest nieco nieestetyczna, użytkownicy chwalą sobie te spawarki. Dobre opinie wynikają z możliwości spawania za ich pośrednictwem miejsc trudno dostępnych, np. urwanego zawiasu w bramie, pękniętego wspornika, uszkodzonej przyczepy.

Spawarki inwertorowe TIG dają najestetyczniejszą i najrówniejszą spoinę. Wykorzystują nietopliwe elektrody. Używa się ich głównie do spawania aluminium i wysokostopowej stali. Każda z tych spawarek może pracować w trybie MMA.

Dobrej jakości spawarki inwertorowe można zakupić w specjalistycznym sklepie internetowym RG Narzędzia z Białegostoku. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży narzędziowej.

Czym kierować się przy wyborze spawarki inwertorowej?

Decydując się na spawarkę inwertorową, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. wartość prądu spawania, cykl pracy, możliwość regulacji, dodatkowe funkcje. Należy pamiętać, że te spawarki nie są tanimi urządzeniami (najtańsze z nich są w przedziale cenowym od 1000 zł).

Wartość prądu spawania jest dość istotnym parametrem, ponieważ od zakresu prądu zależy jakiej grubości elementy można spawać. Przy domowych pracach najlepszym rozwiązaniem będą spawarki do 200A.

Cykl pracy określa, ile procent czasu z przedziału 10 min można ciągiem i bez przerw spawać prądem o określonym natężeniu.

Użytkownicy najczęściej wybierają spawarki MMA, a najrzadziej TIG. Przed zakupem warto sprawdzić cenę elektrod (im wyższej jakości, tym droższe). Elektrody o wyższej cenie pozostawiają ładniejszą i szczelniejszą spoinę, co ma duże znaczenie. Powinno się też wziąć pod uwagę długość okresu gwarancyjnego, który najczęściej wynosi dwa lata. Jeżeli gwarancja jest wyższa, tym lepiej. Spawarek inwertorowych nie da się naprawić samodzielnie – trzeba koniecznie oddać je do serwisu.