Plecak czy torba na ramię. W czym dziecko powinno nosić książki?

Plecak czy torba na ramię

Tornister, plecak lub torba to obowiązkowy element każdej wyprawki szkolnej. Rodzice często nie wiedzą jednak, który z tych produktów będzie najlepszym wyborem w przypadku ich pociechy. Dzieci zwracają uwagę przede wszystkim na względy wizualne – chcą, by model, na który się zdecydują, ciekawie się prezentował. Wizerunek bohatera ulubionej bajki z pewnością będzie dodatkowym atutem. Mama i tata muszą jednak myśleć również o tym, by plecak był wygodny i kształtował dobre nawyki.

Plecak – nieodłączny atrybut ucznia

Większość maluchów rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą, nosi książki i zeszyty właśnie w plecakach. Uczniowie cenią sobie ich wygodę, a rodzice fakt, że ciężar wszystkich przyborów umieszczonych wewnątrz jest rozłożony równomiernie, co sprzyja trenowaniu prawidłowej postawy. Bogaty wybór wzorów i kolorów, w jakich występują, sprawia, że zarówno zafascynowanymi bajkowymi bohaterami pierwszoklasista, jak i zbuntowany nastolatek znajdą wśród nich coś dla siebie. Na co jeszcze poza wyglądem warto zwrócić uwagę przy porównywaniu poszczególnych modeli?

Jak wybrać idealny model plecaka?

Lista parametrów, którymi różnią się między sobą plecaki, nie jest zbyt długa, warto więc uwzględnić je wszystkie. Najważniejsze z nich to:

  • pojemność, liczba kieszeni i przegródek,
  • sposób uszycia szelek,
  • jakość wykonania i materiał.

Duże znaczenie dla funkcjonalności konkretnego tornistra ma przede wszystkim jego pojemność. Zaleca się, by był wyposażony przynajmniej w dwie komory, co sprzyja utrzymywaniu porządku wewnątrz. Wszelkie dodatkowe kieszenie i przegródki również są mile widziane, ponieważ ułatwiają szybkie znalezienie konkretnych przedmiotów. Dla wygody małego użytkownika szelki powinny być odpowiednio szerokie i wypełnione gąbką. Dzięki temu nawet większy ciężar nie będzie zbyt mocno odczuwalny na ramionach. Jeśli zależy Ci na tym, by plecak posłużył Twojemu dziecku dłużej, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany. Najlepiej, jeśli będzie to nieprzemakalny poliester albo nylon. Dodatkowym atutem będą wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia i przetarcia, takich jak dno, uchwyt, czy punkt przyszycia szelek.

A może jednak torba szkolna na ramię?

O ile większość uczniów pierwszych klas podstawówek bez problemu zgadza się na to, by chodzić do szkoły z klasycznym plecakiem, o tyle nastolatkowie, którzy dążą do tego, by jak najbardziej wyróżniać się swoim wyglądem, coraz częściej chcą wymienić tornister na torbę szkolną. Czy jako rodzic powinieneś zgodzić się na takie rozwiązanie? Tak, ale pod warunkiem, że dziecko weźmie pod uwagę Twoje sugestie, co do wyboru konkretnego modelu. Pasek powinien być na tyle szeroki, by nie wbijał się boleśnie w ramię nawet przy znacznym obciążeniu. Torba musi być też odpowiednio duża i pojemna, tak by pomieściła wszystkie niezbędne podręczniki (również te w formacie A4), zeszyty oraz akcesoria. Powinna być także wykonana z wytrzymałego materiału. Zwróć uwagę również na to, czy mocowanie paska jest wystarczająco solidne. Jeśli chodzi o względy estetyczne, pozostaw je swojemu dziecku. Prawdopodobnie ma już w tej kwestii własne upodobania, z którymi ciężko będzie Ci dyskutować.

Dlaczego warto wybrać torby i plecaki od Astry?

Oferta toreb i plecaków szkolnych marki Astra została skomponowana tak, by zaspokajać potrzeby i upodobania jak najszerszego grona uczniów i ich rodziców. Znajdziesz wśród nich zarówno modele sportowe, jak i nieco bardziej eleganckie. Bogaty wybór różnorodnych wzorów i kolorów zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych nastolatków. Wszystkie tornistry i torby są wykonane z doskonałej jakości materiałów z najwyższą dbałością o detale, co zapewnia ich trwałość i wytrzymałość. Przy projektowaniu poszczególnych produktów Astra zadbała również o ich funkcjonalność. Dzięki temu nie tylko świetnie się prezentują, ale są też bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu i sprzyjają kształtowaniu u dzieci prawidłowej postawy, co szczególnie u najmłodszych uczniów ma kluczowe znaczenie.