Przegląd najlepszych porad dla początkujących pisarzy

porady dla pisarzy

Dla początkujących pisarzy napisanie książki wydaje się czymś trudnym, żeby nie powiedzieć… niemożliwym. A jednak są pozycje, które mimo stworzenia ich przez osoby początkujące w swym pisarskim fachu, odniosły olbrzymi sukces sprzedażowy. Chcąc podążać tą drogą, nie można zapominać o podstawach, które są najważniejszym krokiem na drodze do stworzenia świetnej pozycji książkowej.

Od czego zacząć?

Czy istnieje jakaś prosta receptura na świetną, odnoszącą sukcesy sprzedażowe książkę? Często słyszy się pytanie, jak napisać książkę, by jej treść porywała, a nie zanudzała odbiorców? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż zależy przede wszystkim od tego, co chce się napisać. Przyjęło się, że dobra i w miarę zwięzła powieść to około 400 – 600 tysięcy znaków. Pisanie poradników lub książek z własnymi przemyśleniami jest nieco mniej wymagające, ale również wymaga zredagowania treści zawierającej około 250 – 400 tysięcy znaków.

Na początek… bohater

Pisanie książki należy rozpocząć od stworzenia głównego bohatera. Owszem, już pewnie słychać głosy, że np. Tolkien stworzył wpierw świat, a dopiero potem przypisał do nich bohaterów. Trzeba jednak pamiętać, że był on wybitnym pisarzem, który nie tylko stał się autorem wielu poczytnych powieści, ale też stworzył nowy język i przełożył na niego niektóre, dobrze znane dzieła literackie. 

Świat bohatera i zarysy fabuły

Kolejnym krokiem przy pisaniu książki jest stworzenie świata w którym bohater będzie się poruszał, a następnie zdefiniowanie zarysów fabuły. To ostatnie zadanie może być bardzo karkołomne, ale – jak to mówią pisarze – w “trybie edycji” wszystko jest dozwolone. Ważne, aby fabuła ukazywała dane wydarzenia z różnych perspektyw. Liczy się też dokładny opis świata przedstawionego, który pozwoli lepiej wczuć się czytelnikowi w jego realia. Na blogu Poradnik Pisarza można dowiedzieć się jeszcze więcej na temat pisania powieści. 

Zasada checkpointów

Tworząc fabułę nie można zapominać o tym, że na jej przebieg powinno składać się co najmniej kilka checkpointów. Mowa tu o sytuacjach, które pozwalają danemu bohaterowi przejść pewien proces ewolucyjny. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że – porównując literaturę do gier – checkpoint jest czymś w rodzaju walki z miejscowym bossem. Nie jest to oczywiście starcie finalne, ale walka, dzięki której postać zdobywa niezbędne doświadczenie, umiejętności, czy też wyposażenie. 

Na koniec warto dodać, że pisanie książki nie jest równoznaczne z jej stworzeniem. Napisanie treści to pierwszy krok w procesie wydawniczym.