Przeniesienie kredytu do innego banku. Czy to opłacalne?

przeniesienie kredytu

Young couple and bank manager reading financial reports while having a meeting in the office.

Wysokie raty kredytu mogą bardzo mocno rzutować na nasze finanse. Zwłaszcza w przypadku zobowiązań długoterminowych są one poważnym obciążeniem domowego budżetu. Sposobów na obniżenia rat jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie starego zobowiązania do innego banku. Zastanawiasz się w jakich sytuacjach jest ono opłacalne? Przeczytaj o tym w artykule.

Na czym polega przeniesienie kredytu do innego banku?

Rynek finansowy zmienia się bardzo dynamicznie. Dlatego też nie zawsze oferta, która była atrakcyjna w czasie zaciągania zobowiązania, jest nadal korzystna. Często przeniesienie kredytu do innego banku pozwala na znaczące obniżenie oprocentowania czy wysokości rat.

Przeniesienie kredytu do innego banku nie jest zbyt skomplikowane. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na przeniesieniu dotychczasowego zobowiązania do innej instytucji finansowej. Pieniądze pożyczone w ramach nowego zobowiązania są przelewane na spłatę starego kredytu, co pozwala na jego zamknięcie.

Jak sprawdzić czy przeniesienie kredytu jest opłacalne?

Choć refinansowanie kredytu może mieć wiele zalet, to jednak nie oznacza to, że jest ono opłacalne w każdej sytuacji. Żeby dokładnie ocenić atrakcyjność oferty należy skrupulatnie przeanalizować wszystkie warunki umowy oraz koszty kredytu.

Porównanie wszystkich parametrów kredytu bywa naprawdę skomplikowane zwłaszcza, że ofert kredytowych jest bardzo wiele. Dlatego też często najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po pomoc do biura kredytowego, jak np. Finansowy Piotr. Wówczas zyskamy pewność, że wszystkie koszty i warunki zostały dokładnie sprawdzone.

Wbrew pozorom, niższe oprocentowanie nowego zobowiązania nie zawsze będzie gwarantowało mniejsze koszty. Ważne są także wszelkie opłaty jednorazowe, które wynikają z zaciągania nowego zobowiązania. Na koszty kredytu ma wpływ chociażby wysokość prowizji, ubezpieczenia oraz dodatkowych opłat np. w związku z wcześniejszą spłatą. Jeśli przenosimy kredyt hipoteczny ważne są także koszty związane z jego zabezpieczeniem. Dopiero po zsumowaniu wszystkich kosztów, można rzeczywiście stwierdzić czy nowy kredyt będzie bardziej opłacalny.

Przeprowadzanie refinansowania kredytu przy pomocy doradcy finansowego pozwala określić czy przedsięwzięcie rzeczywiście ma sens. Doradca finansowy, na podstawie sprawdzonych narzędzi, dokonuje kalkulacji, dzięki czemu może dokładnie porównać oferty. Oprócz tego zna pozostałe oferty kredytowe, więc jest w stanie zaproponować rozwiązania alternatywne, które akurat mogą okazać się bardziej korzystne.