świetliki dachowe

Świetliki dachowe to elementy konstrukcyjne, wykorzystywane celem uzyskania dodatkowego oświetlenia, będącego uzupełnieniem świateł elektrycznych. Większość świetlików przeznaczona jest do dachów płaskich lub lekko nachylonych, ale istnieją też takie, które są dostosowane do powierzchni stromych. Zamontowanie ich nie jest kosztowne, a okazuje się bardzo korzystne i praktyczne w użytkowaniu. Wpływają na poprawę naświetlenia i ułatwiają wentylację. Otrzymujemy komfort użytkowania oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji lokalu, na którym zostały zamontowane świetliki dachowe. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ dzięki zmniejszonemu zużyciu prądu ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Świetliki dachowe to elementy konstrukcyjne, wykorzystywane celem uzyskania dodatkowego oświetlenia, będącego uzupełnieniem świateł elektrycznych. Większość świetlików przeznaczona jest do dachów płaskich lub lekko nachylonych, ale istnieją też takie, które są dostosowane do powierzchni stromych. Zamontowanie ich nie jest kosztowne, a okazuje się bardzo korzystne i praktyczne w użytkowaniu. Wpływają na poprawę naświetlenia i ułatwiają wentylację. Otrzymujemy komfort użytkowania oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji lokalu, na którym zostały zamontowane świetliki dachowe. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ dzięki zmniejszonemu zużyciu prądu ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Zastosowanie świetlików dachowych w budynkach przemysłowych

Świetliki najczęściej stosowane są w obiektach przemysłowych. Ze względu na dużą powierzchnię istotne jest, aby jak najwięcej korzystać ze światła słonecznego. Takie rozwiązanie znacznie wpływa na obniżenie rachunków za prąd. W przypadku dużego budynku, ma to znaczenie i taka oszczędność będzie naprawdę odczuwalna. Ponadto, naturalne światło zdecydowanie lepiej wpływa na pracowników, którzy spędzają po kilka lub kilkanaście w danym budynku. Od powierzchni hali przemysłowej i efektu jaki chcemy osiągnąć zależny będzie wybór rodzaju świetlików dachowych.

Jak działają świetliki dachowe?

Promienie słoneczne, które padają na dach z zamontowanymi świetlikami dachowymi wpadają następnie do specjalnego światłonośnego tunelu. Taki tunel biegnie od dachu budynku aż do sufitu. Jest on wyłożony specjalną powłoką. Promienie słoneczne taką drogą dostają się do wnętrza pomieszczenia na zasadzie lustrzanych odbić. Dzięki temu rozświetlają budynek wewnątrz.

Rodzaje świetlików dachowych

Ważny jest wybór świetlików odpowiednich do naszych potrzeb i powierzchni, na której zamierzamy je zamontować.

Świetliki kopułowe – najbardziej popularny rodzaj świetlików. Najczęściej montowane są na budynkach przemysłowych, takich jak na przykład fabryki, hale i magazyny. Są one zakładane w taki sposób, że wystają ponad poziom dachu, a ich klapa jest przytwierdzona do całej konstrukcji. Ich wypukły kształt jest doskonały do tego, aby zbierać światło z otoczenia. Pozwala to na efektywne oświetlanie wnętrz.

Świetliki łukowe – od świetlików kopułowych różnią się kształtem i rozmiarem. Ich półkolista powierzchnia zapewnia dobry przepływ światła między otoczeniem a wnętrzem budynku. Co ważne, nie musimy się obawiać, że do naszego budynku będą dostarczane zanieczyszczenia lub inne niepożądane przedmioty. Najczęściej świetliki łukowe występują w formie pasm świetlnych. Taka budowa znacznie zwiększa ich wydajność i dzięki temu doskonale oświetlają one wielkopowierzchniowe obiekty.

Świetliki płaskie – wykorzystywane w przypadku stromych powierzchni dachowych. Wyglądają jak okna dachowe. Otwiera się je tylko wtedy, gdy chce się wpuścić światło słoneczne do pomieszczenia.

Świetliki trójkątne (piramidalne) – ich kształt utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń. Zdecydowanie poprawia to komfort użytkowania. Ponadto, można je wyposażyć w klapę, która służy do wentylacji, a ponadto pełni rolę wyłazu.

Świetliki tunelowe – doprowadzają światło przy pomocy przewodów, które są wyłożone warstwą odbijającą światło.

Jakie świetliki wybrać?

Wybór świetlików dachowych jest sprawą indywidualną. Warto skorzystać z porady specjalistów i zdać się na ich doświadczenie. Spersonalizowany projekt na pewno przyniesie pożądane efekty.