Szum w uszach? Zobacz, co go powoduje i jak mu zapobiec!

Szum w uszach

Jeśli długotrwale odczuwasz nieprzyjemne dźwięki w uszach, które nie płyną z otoczenia, najprawdopodobniej cierpisz na szumy słuchowe. Ta dolegliwość dotyczy ogromnej części społeczeństwa i staje się coraz poważniejszym problemem. Poświęć kilka minut na lekturę niniejszego poradnika i dowiedz się, jak zapobiegać i leczyć to schorzenie, które może sygnalizować inny problem somatyczny.

Najczęstsze przyczyny występowania szumów usznych

Stały lub nasilający się szum w uszach można określić jako zaburzenie akustyczne. Polega ono na percepcji u pacjenta licznych nieprzyjemnych dźwięków. Wśród zgłaszanych typów doznań dźwiękowych spotykamy przeważnie brzęczenie, piszczenie czy syczenie. Tego rodzaju odczucia prowadzą do ogromnej frustracji, a nawet mogą przerodzić się w depresję.

Istnieje obszerny katalog możliwych przyczyn zjawiska szumu w głowie. Oto niektóre z nich:

  • nagromadzenie się woskowiny wewnątrz ucha,
  • długotrwała ekspozycja na hałas,
  • urazy głowy,
  • miażdżyca,
  • stany zapalne w obszarze ucha wewnętrznego,
  • nieleczone infekcje,
  • stres.

Każda z tych przyczyn wymaga odmiennego podejścia terapeutycznego i indywidualnej diagnostyki. Centrum Słuchu Audika zajmuje się kompleksowymi badaniami słuchu. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze symptomy — nie zwlekaj. Skontaktuj się z ekspertami i umów się na wizytę.

Jak zapobiegać powstawaniu szumów usznych?

Powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć” idealnie wpisuje się w etiologię szumu usznego. Wiele z czynników ryzyka da się wyeliminować w codziennym życiu. Dbałość o własne zdrowie stwarza duże szanse, że problemy z uciążliwymi szumami nigdy u Ciebie nie wystąpią. Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, dzięki którym ochronisz swój narząd słuchu przed uszkodzeniem.

W pierwszej kolejności postaraj się wyeliminować dźwięki o dużym natężeniu. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na hałas powyżej 90 dB. Wiele prac warsztatowych wymaga użycia sprzętu elektronicznego, jaki generuje hałas znacznie przekraczający granicę 100 dB. Jeśli musisz używać pilarki, wiertarki udarowej lub szlifierki, zawsze zakładaj słuchawki ochronne.

Unikaj słuchania głośnej muzyki. Spora ilość zagrożeń dla słuchu pojawia się podczas wesel lub innych imprez rodzinnych, kiedy z głośników biją dźwięki o wysokim natężeniu. Prostym rozwiązaniem będzie unikanie miejsc do tańczenia bezpośrednio przy tych urządzeniach i wychodzenie na kilkunastominutowe przerwy. Twoje uszy podziękują Ci za tę chwilę odpoczynku.

Podejmij świadomy wysiłek w celu zredukowania poziomu stresu. Wykonuj regularne ćwiczenia fizyczne. Dbaj o czas dla siebie, szczególnie wtedy, gdy masz rodzinę. Nie pozwól, aby obowiązki zawodowe i domowe całkowicie wypełniły każdą wolną chwilę. Organizm to system naczyń połączonych. Szum w uszach bardzo często jest efektem wyczerpania umysłu i ciała, które sygnalizuje w ten sposób swoje przeciążenie.

Dobrym pomysłem będzie wykonywanie regularnych badań słuchu. Wykrycie wady we wczesnym stadium rozwoju pozwoli zastosować odpowiednie leczenie.