Wyzdrowiej z polineuropatii alkoholowej w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Nowy Dzień

Polineuropatia alkoholowa

Długotrwałe i intensywne spożywanie alkoholu prawdopodobnie będzie miało negatywny wpływ na zdrowie. Uzależnienie i jego powody to nie jedyny problem, z którym mierzą się osoby cierpiące na alkoholizm. Alkohol przede wszystkim niekorzystnie działa na układ nerwowy. Zauważyć to możemy już po kilku drinkach. Chwiejny krok, niepewna mowa, zawroty głowy. A co może pojawić się, gdy nadużywamy alkoholu?

Polineuropatia alkoholowa to nazwa, która określa zespół klinicznych objawów związany z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Odpowiedzialne są one za przekazywanie impulsów między mózgiem a naszymi częściami ciała. Polineuropatia może wykształcić się jako pochodna cukrzycy lub właśnie alkoholizmu (polineuropatia alkoholowa). Jakie są jej objawy? Najczęściej wymienia się nadwrażliwość na bodźce, np. ból spowodowany przez coś, co wcześniej by go nie wywołało. Może pojawić się też nagłe uczucie mrowienia albo ucisku bez udziału żadnego bodźca, czyli tzw. parestezje. Zdarzają się również skurcze, drżenie mięśni i zaburzenia czucia. Wystąpić mogą również niedowład kończyn, a nawet owrzodzenia. Czasem objawom typowo neurologicznym w polineuropatii alkoholowej towarzyszą zaburzenia rytmu serca, podwyższone ciśnienie, biegunka lub zaparcia, nadmierna potliwość.

Pytanie klucz brzmi: jak to leczyć? Wstępnym, koniecznym warunkiem jest skończenie z alkoholem. To on jest głównym powodem schorzenia. Należy również pamiętać, że polineuropatia jest chorobą nieuleczalną, którą można jednak spowolnić i znacznie poprawić swoją sprawność. Żeby to zrobić stosuje się witaminy z grupy B, niesteroidowe leki przeciwzapalne (w przypadku dolegliwości bólowych) lub leki przeciwdepresyjne. Istotnym elementem procesu leczenia jest również fizjoterapia. Podstawą zdrowia jest odpowiednia dieta, która na pewno pomoże lekarzom. Powinna być wysokokaloryczna, bogata w białka i witaminy z grupy B.

Stwierdzenie, że polineuropatia jest nieuleczalna może brzmieć przerażająco. Rokowania są jednak bardzo dobre. Warunkiem jest oczywiście odstawienie alkoholu. W innym wypadku objawy mogą się szybko pogłębiać, a choroba przybrać naprawdę nieprzyjemną postać. W przypadku długotrwałego spożycia, uzależnienie może być bardzo głębokie, a wyjście z niego trudne. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z chorobą alkoholową jest skorzystanie z terapii. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień pod Krakowem zajmuje się kompleksowym leczeniem alkoholizmu w przyjaznych i komfortowych warunkach. Przytulna, domowa atmosfera, dostęp do sportu i rozrywki oraz profesjonalna praca terapeutyczna stwarzają ogromną szansę na poprawę stanu zdrowia. Skorzystaj z oferty prywatnego ośrodka leczenia uzależnień Nowy Dzień w Gaju.