Zaoszczędź swój czas – księgowość powierz specjalistom

księgowość

Zazwyczaj przedsiębiorcy, choć doskonale radzą sobie we własnych branżach, łapią się za głowy, kiedy przeglądają dokumenty związane z księgowością. Tabele, liczby, procenty, paragrafy etc. mienią się w oczach.

Samodzielne prowadzenie księgowości? Godziny nad dokumentami

Czasem pojawia się jednak myśl, aby samemu zająć się księgowością. My jednak uważamy, że lepiej powierzyć to specjalistom. Przede wszystkim z tego względu, że księgowość, zwłaszcza osobom bez doświadczenia, zajmuje dużo czasu.

Po pierwsze, trzeba go poświęcić, aby zaznajomić się z przepisami, a następnie na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. W Polsce bywa tak, że prawo zmienia się z miesiąca na miesiąc, a pomysły na jego nowelizację przychodzą i odchodzą jeszcze szybciej. Weźmy na przykład Polski Ład, który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Tutaj kwestie związane z podatkami dla małych- i mikroprzedsiębiorców zmieniały się kilkukrotnie zanim jeszcze projekt trafił do Sejmu. Po drugie, nawet jeśli uda się opanować zagadnienia natury prawnej, kolejne godziny będzie trzeba spędzić nad fakturami oraz księgami.

Warto powierzyć księgowość specjalistom

Aby zaoszczędzić sobie stresu, a przede wszystkim czasu, warto powierzyć księgowość specjalistom. Powodów jest wiele. Choćby dwa wymienione wyżej. Czas, który przedsiębiorca zyska, będzie mógł poświęcić na rozwój własnego interesu i to powinno być to, w czym czuje się najlepiej.

Poza tym dodatkowe godziny w skali miesiąca to także czas na kontakt z rodziną oraz przyjaciółmi. Co jeszcze? Realizację pasji, aktywność fizyczną lub zdrowie, na którym pozytywnie powinien się odbić zmniejszony poziom stresu i zwiększony czas snu.

Poza tym pomoc specjalistów to także gwarancja dobrze wykonanej pracy. Księgowość to dla przedsiębiorcy zazwyczaj dodatkowe obciążenie. Musi temu poświęcić czas i energię, przez co sam może być niedokładny. Specjalista nie tylko zadba o to, aby w dokumentach wszystko się zgadzało, ale również posłuży radą.

Oczywiście pojawiają się głosy, że księgowość wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tak jest, ale należy sobie uświadomić, że przy odpowiednim zarządzaniu, zaoszczędzony czas przyniesie jeszcze większe zyski.

Tekst opracowany razem z biurem rachunkowym Percentum z Bytomia.