LTE

Internet LTE (skrót od angielskiego Long Term Evolution) to standard bezprzewodowego przesyłu danych, który umożliwia odbieranie sygnału 4G. Pozwala efektywnie wykorzystywać zasoby sieciowe, a jego użytkownicy mogą korzystać z szybkiego transferu danych – jeszcze szybszego niż technologia 3G.

Czym jest LTE?

LTE jest standardem komunikacji bezprzewodowej szerokopasmowej. Wykorzystują go na przykład urządzenia mobilne i terminale danych, które działają w oparciu o technologie, takie jak GSM/EDGE oraz UMTS/HSPA. Działanie LTE zwiększa pojemność i szybkość podczas używania interfejsu radiowego.

Technologię LTE określa się również jako ścieżkę aktualizacji dla operatorów, którzy posiadają takie sieci, jak GSM/UMTS, a także CDMA2000. Ze względu na rozbieżne częstotliwości i pasma LTE, które są stosowane w różnych krajach, tylko telefony zakresowe mogą korzystać z LTE niezależnie od miejsca, w którym mają połączenie z siecią.

Jak powstała technologia LTE?

Technologia LTE została opracowana przez 3GPP – 3rd Generation Partnership Project. Standard jest także określany jako 3,95G lub 4G LTE, co można zauważyć, przeglądając oferty największych dostawców telekomunikacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że działanie LTE różni się od standardu 4G.

Głównym celem przyświecającym architektom tej technologii było zwiększenie przepustowości oraz szybkości sieci bezprzewodowej. Zastosowano do tego nowe techniki oraz modulację DSP, czyli cyfrowe przetwarzanie sygnałów.

Kolejnym krokiem było przeprojektowanie i uproszczenie całej architektury sieciowej do systemu opartego na protokole IP ze znacznie zmniejszonym opóźnieniem transferu  niż standard 3G. Efektem jest nie tylko szybsze działanie, ale również to, że interfejs bezprzewodowy LTE jest kompatybilny z sieciami 2G i 3G. W związku z tym standard ten powinien działać na oddzielnym widmie radiowym.

Co sprawia, że technologia LTE jest dużym udogodnieniem dla użytkowników?

Główną zaletą standardu LTE jest to, że zapewnia znacznie szybsze połączenie, co przekłada się na większy komfort korzystania z aplikacji i innych podstawowych funkcji w smartfonach. Technologia zapewnia prędkość pobierania na poziomie 300 Mb/s oraz wysyłania 75 Mb/s. Gwarantuje również warunki QoS, które pozwalają na opóźnienie transferu mniejsze niż 5 ms.

Oprócz tego, technologia LTE ma inne atuty. Standard z powodzeniem obsługuje strumienie multicastowe i transmisyjne. W efekcie możemy przeprowadzać rozmowy telefoniczne w znacznie lepszej jakości, a także szybciej korzystać z aplikacji i wysyłać wiadomości.

Zasięg sieci komórkowej – u jakiego dostawcy jest najlepszy?

Do najbardziej popularnych usługodawców, którzy zapewniają dobry zasięg sieci komórkowej, należą takie firmy, jak T-Mobile i INEA. Warto zwrócić uwagę na zasięg sieci komórkowej, który zapewnia druga firma.

Wybierając telefony na abonament w INEA, można korzystać z zasięgu zapewnianego przez Play – największą sieć w Polsce. Telefony na abonament mają nie tylko dostęp do sieci LTE niemal z każdego miejsca w kraju, ale także są tanie. Podstawowy pakiet oferty telefonów na abonament jest dostępny już od 24,90 złotych z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami oraz 20 GB Internetu.