Dostęp do testów narkotykowych: wyzwania na świecie
Testy narkotykowe większości z nas kojarzą się pewnie z badaniami przeprowadzanymi przez służby mundurowe na zatrzymanych osobach, badaniami antydopingowymi, którym poddawani są profesjonalni sportowcy czy też monitorowaniem stanu zdrowia osób uzależnionych, znajdujących się na odwyku narkotykowym. Warto jednak mieć świadomość tego, że obecnie w sklepach są dostępne także domowe narkotesty, które pozwalają sprawdzić obecność poszczególnych substancji psychoaktywnych w konkretnych produktach. Jest to wielka szansa, ale jednocześnie także duży wyzwanie. Dlaczego?
Testy narkotykowe – kiedy się przydają?
Jednorazowe testy narkotykowe to podręczne zestawy, które umożliwiają przebadanie substancji w warunkach domowych na obecność konkretnego narkotyku. Takie zestawy zawierają:
- odczynnik umożliwiający przeprowadzenie analizy chemicznej,
- porcelanową płytkę,
- mikroszpatułkę,
- inne elementy niezbędne do przeprowadzenia konkretnego testu.
Z założenia tego typu test narkotykowy ma za zadanie wyeliminować ewentualność przypadkowego zażycia konkretnej substancji – ze względu na jej status prawny (nielegalność), potencjalne negatywne konsekwencje zdrowotne, zakaz stosowania w określonej grupie społecznej czy chęć uniknięcia ryzyka uzależnienia. Jako przykład użycia narkotestu możemy wskazać sytuację, w której osoba znajdująca się na imprezie zostaje poczęstowana ciastkiem lub napojem i chce mieć pewność, że razem z nimi nie przyjmie marihuany lub innych środków psychoaktywnych.
Takie testy są też polecane sportowcom, którzy są zobligowani do nieprzyjmowania konkretnych substancji chemicznych. W ich przypadku spożywanie różnych pokarmów, napojów czy stosowanie leków powinno być poprzedzone przeprowadzeniem właśnie takiego testu.
Dlaczego obecność testów narkotykowych jest wyzwaniem?
Dlaczego zatem powszechna dostępność testów narkotykowych w sklepach internetowych jest uznawana za pewne wyzwanie? Ponieważ choć są one produktami w pełni legalnymi i sprzedawanymi w celu poprawy zdrowia publicznego, mogą być stosowane w nie do końca etycznych celach.
Chodzi tu o sytuacje, w których dana osoba testuje narkotyk na obecność innego narkotyku. Teoretycznie może się wydawać, że świadczy to o pewnej odpowiedzialności – przykładowo, dodawany do różnych substancji psychoaktywnych fentanyl jest opioidem o bardzo silnym działaniu, którego zażywanie wiąże się z dużym ryzykiem śmiertelnego przedawkowania. Nie można jednak zapominać o tym, że nawet chcąc wykryć fentanyl, testowana substancja nadal pozostaje nielegalnym narkotykiem. Innymi słowy, testy narkotykowe bywają wykorzystywane do sprawdzania czystości składu nielegalnych substancji psychoaktywnych.
To z kolei może dawać pewne złudne poczucie, że zażywany narkotyk jest bezpieczniejszy – a tym samym zagrażać zdrowiu i życiu czy zwiększając ryzyko wpadnięcia w nałóg.
Narkotest MECKE
Wskazane wyżej kwestie sporne nie powodują oczywiście, że testy, takie jak narkotest MECKE, który można zamówić na stronie https://protestkit.pl/mecke-pro-test/, nie są potrzebne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu https://protestkit.pl/.