Jak wybrać czajnik elektryczny?

czajnik

Gotowanie wody na herbatę lub kawę to jedna z najczęstszych domowych czynności. Do przygotowania wrzątku korzystamy zwyczajowo z czajników. Wyróżnić można czajniki elektryczne i na kuchenkę gazową lub indukcyjną. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi. Jak wybrać odpowiedni czajnik elektryczny do swojego domu lub biura? Kryteriów jest aż kilka!

Pojemność czajnika

Jeżeli zależy ci na dużych ilościach jednorazowo przygotowanego wrzątku – np. do parzenia kilku lub kilkunastu herbat w jednym czasie, powinnaś wybrać czajnik o dużej pojemności. Na rynku występują takie urządzenia mające pojemność nawet do 2,5 litra. Natomiast jeśli przygotowujesz herbatę wyłącznie dla siebie, optymalnym wyborem będzie czajnik małej pojemności – nawet do 0,9 litra. Dzięki temu zagotowanie wody odbędzie się wyraźnie szybciej, a mniejsze rozmiary ułatwią jego przechowywanie na blacie.

Moc czajnika

Czajniki elektryczne mogą mieć różną moc wyrażaną w Wattach. Im większa jest moc czajnika elektrycznego, tym szybciej poradzi sobie on z zagotowaniem wody. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w ślad za wysoką mocą podąża również większe zużycie energii elektrycznej. Jeśli zatem planujesz częste korzystanie z takiego czajnika, warto postawić na urządzenie o dobrej klasie energooszczędności. Przyczyni się ono do ograniczenia ilości zużywanego prądu.

Materiał, z którego czajnik jest wykonany

Przeważająca liczba czajników dostępnych na rynku wykonana jest z tworzywa sztucznego. Zapewnia im to niską cenę produkcji i sprzedaży, ale także wiąże się z wieloma konsekwencjami. Jedna z nich to nieprzyjemny zapach i posmak plastiku towarzyszący zagotowanej w nim wodzie. Jak można się tego pozbyć? Oczywiście mądrze wybierając czajnik. Naszym zdaniem bezpiecznym wyborem są czajniki z porcelany oraz szkła i stali. Nie uwalniają one niebezpiecznych i toksycznych związków, dzięki czemu zachowują większą przyjazność dla zdrowia, a zagotowana w nich woda jest po prostu smaczniejsza.

Ile kosztuje dobry czajnik?

Twój stary czajnik się zepsuł i szybko musisz kupić nowy? Nie żałuj na tym produkcie. Pamiętaj że od jego jakości zależy jakość gotowanej w nim wody. Ma ona wpływ na smak kawy lub herbaty oraz stan Twojego zdrowia. Owszem, dobrej jakości czajniki są droższe od tanich, plastikowych, ale z myślą o swoim zdrowiu warto naszym zdaniem ponieść taki wydatek. Szybka pożyczka to pieniądze na wyciągnięcie ręki. Szybka pożyczka sprawia, że nie musisz dłużej się martwić brakiem kasy na kupienie nowego czajnika.