Na co zwrócić uwagę przy zakupie drona?

dron

Drony cieszą się ostatnich latach niebywałą popularnością. Na co warto zwrócić  uwagę przy zakupie tego fascynującego urządzenia? Czy dron mini (np. Fimi x8 mini od Xiaomi) sprawdzi się do filmowania w wysokiej rozdzielczości? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Od wojskowości po zastosowanie powszechne

Do niedawna drony były wyłącznie zdalnie pilotowanymi bezzałogowymi pojazdami, wykorzystywanymi do celów wojskowych, np. w misjach obserwacyjnych. Dzisiaj te urządzenia mają zastosowanie, które wykracza daleko poza działania wojenne, np. od gaszenia pożarów czy tez w celach rozrywkowych. Dzięki zastosowaniu drona miłośnicy fotografii i wideo mogą wznieść swoją pasję na zupełnie nowy poziom. Przed wyborem tego typu urządzenia musimy sobie zadać kilka pytań, które zdecydują o tym, który model drona będzie dla nas najlepszy. Do najważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę należą między innymi wielkość urządzenia, jego autonomia czy też charakterystyka foto-wideo. Warto zastanowić się, czy urządzenia będziemy używać więcej w pomieszczeniu czy też na zewnątrz.

Wielkość i zasięg lotu

Ważne jest, aby przed wyborem przyjrzeć się wymiarom sprzętu. Istnieją urządzenia o bardzo różnych rozmiarach, dlatego warto wybrać taką wielkość drona, która najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom.  Mniejsze drony są zwykle nieco trudniejsze w obsłudze, ponieważ są bardziej wrażliwe na wszelkie wahania wiatru. Z drugiej strony użycie większego sprzętu może być sporym wyzwaniem we wnętrzach. Warto postawić na urządzenie, które będzie wyposażone w dodatkowe funkcje zapewniające bezpieczny lot oraz takie, które umożliwiają automatyczny powrót do punktu startowego gdy bateria jest na wyczerpaniu lub gdy sygnał zostanie utracony. Taką funkcję posiada chociażby model  Fimi x8 mini marki Xiaomi).

Wideo i fotografia

Wiele dronów ma wbudowane stałe kamery, za pomocą których można nagrywać filmy lub robić zdjęcia. Na rynku dostępne są też modele przygotowane do zamontowania zewnętrznej kamery sportowej. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości zdjęć oraz nagrań, należy wziąć pod uwagę optykę oferowaną przez kamerę wbudowaną w urządzenie. Niektóre modele dronów wyposażone są w kamery o niskiej rozdzielczości, które dają obraz słabej jakości. Przykładowo mini dron Xiaomi Fimi x8 mini został wyposażony w wysokiej jakości kamerę Sony CMOS o rozdzielczości 4K zamontowaną na 3-osiowym zawieszeniu. W tym kontekście należy też zwrócić uwagę na stabilizator obrazu, który jest niezbędny do osiągnięcia optymalnych rezultatów nagrań w latającym urządzeniu. Bardzo interesującą opcją, którą możemy znaleźć w niektórych modelach jest możliwość komunikacji ze smartfonem, co pozwala na filmowanie w czasie rzeczywistym na portalach społecznościowych.